ادله اثبات قتل

دلایلی که با آن می توان یک ادعا را در دعوی حقوقی ثابت کرد با ادله اثبات دعوی کیفری متفاوت است . در دعوای کیفری تا زمانی که سند و مدرک کافی و قانع کننده برای اثبات کردن یک ادعا جمع آوری نشده باشد ، نمی توان کسی را بابت آن محکوم کرد . یکی از مهمترین جرائمی که به اثبات نیاز دارد ، جرم قتل است . در مقاله انواع قتل ، گفتیم که قتل به سه دسته قتل عمد ، قتل شبه عمد و قتل خطاء محض تقسیم می شود . با توجه به تفاوتی که هر یک از این قتل ها با دیگری مجازات آن نیز متفاوت است . از این رو ثابت کردن و تشخیص این که قتل رخ داده در کدام دسته قرار می گیرد بسیار مهم است . از این رو در قانون دلایلی برای اثبات قتل آورده شده است . در این مقاله به بررسی ادله اثبات قتل از جمله اقرار ، بینه ، قسامه و علم قاضی می پردازیم . 

برای اثبات قتل عمد از طریق اقرار ، کافی است قاتل یک بار اقرار کند

در ماده 164 قانون مجازات اسلامی در تعریف اقرار آمده است که " اقرار عبارت است از اخبار شخص به ارتکاب جرم از جانب خود " . بنابراین اقرار یک راه است که با آن فرد چیزی را اعلام می کند . وقتی کسی خود به موضوعی اقرار می کند ، آن موضوع ثابت می شود و به هیچ دلیل دیگری برای اثبات آن نیازی نیست . برای اثبات قتل عمد از طریق اقرار ، کافی است قاتل یک بار اقرار کند که فلانی را من کشته ام . البته شرط مهم پذیرش اقرار این است که اقرار کننده عاقل و بالغ باشد و در بیان اقرار اراده و اختیار آزاد داشته باشد . 

بینه در لغت به معنی دلیل انکار نشدنی است و در اصطلاح حقوقی به معنای شهادت و گواهی است . شهادت یعنی اینکه کسی ، آنچه که دیده است را به ضرر شخص ثالث بیان کند . در اثبات جرائم و هم چنین جرم قتل هنگامی که شکواییه قتل از جمله شکواییه در رابطه قتل عمد تقدیم می شود ، زمانی به شهادت استناد می کنند که متهم مسئولیت جرم را نمی پذیرد و آن را انکار می کند . شاهد باید شرایط لازم را برای بیان شهادت داشته باشد مثل اینکه عاقل باشد ، عادل باشد و ...
برای مطالعه ویژگی های شاهد و جرح و تعدیل شهود  و مجازات شهادت دروغ کلیک کنید . 

قسامه برای اثبات جرم قتل در آخرین مرتبه و درجه قرار دارد .

قسامه در اصطلاح حقوقی به معنای سوگند خوردن است و یکی از راه های اثبات جرم است . قسامه روشی است که از فقه گرفته شده است . برای اثبات قتل از طریق قسامه ، اگر ولی دم مقتول ادعا کنند که الف ، قاتل است ولی شاهد و سندی برای این ادعا نداشته باشند ، باید 50 بار در دادگاه قسم بخورد که الف قاتل است . 
بر اساس موارد قانون مجازات اسلامی ، ادا کنندگان سوگند باید کسانی باشند که احتمال اطلاع آنها ار وقوع جنایت توجیه پذیر باشد . 
قسامه برای اثبات جرم قتل در آخرین مرتبه و درجه قرار دارد .

علم قاضی یعنی اسناد و مدارکی که قاضی برای اثبات جرم به آنها استناد می کند . این روش اثبات جرم به ویژه اثبات قتل در دوره فعلی بسیار کارآمد است زیرا اثبات قتل با قسامه و اقرار بسیار سخت است . 

image
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir | 09101003514

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.