کد واحد قضایی چیست : کد واحد قضایی ، شماره ای است منحصر به فرد که به هر یک از واحد های قضایی قوه قضاییه اختصاص یافته و این واحد های قضایی ملزم هستند تا در مکاتبات اداری خود در قسمت سربرگ قبل از شماره نامه، آن را درج نمایند. روش دریافت کد واحد قضایی سامانه ثنا از منوی اطلاع رسانی گزینه (جستجوی واحدهای قضایی) می باشد.

افرادی که برای جستجوی واحد قضایی اعم از دادسرا و دادگاه، به سامانه ثنا مراجعه کرده اند، احتمالا با کلمه ای با عنوان کد واحد قضایی به عنوان یکی از فاکتورهای جستجوی واحد قضایی در این سامانه رو به رو شده اند و این سوال برای آنها شکل گرفته است که کد واحد قضایی چیست؟ 

کد واحد قضایی در قانون ابلاغ کد پیش شماره مکاتباتی واحد های قضایی و اداری ، مورد تعریف قرار گرفته که بر اساس آن: «... بدین وسیله فهرست کد پیش ‌شماره مکاتباتی واحد های قضایی و اداری حوزه مرکزی به پیوست‌ ارسال می ‌شود. لازم است کلیه واحد های مشروحه در لیست ‌ضمیمه‌، در سرلوحه مکاتبات اداری‌، کد تعیین شده مربوط به خود را قبل از شماره اندیکاتور و یا کارتکس درج نمایند تا شناسایی مکاتبات اداری آسان‌ تر و سریع‌ تر انجام پذیرد... »

از آنجا که کد واحد قضایی، امکان جستجو واحد قضایی را به نحو سریعتر و تخصصی تر در سامانه ثنا فراهم نموده، در این مقاله به تعریف کد واحد قضایی پرداخته و به این سوال پاسخ می دهیم که کد واحد قضایی  چیست؟ سپس، روش پیدا کردن کد واحد قضایی و دریافت کد واحد قضایی سامانه ثنا و نحوه جستجوی واحد قضایی بر اساس کد واحد قضایی را توضیح خواهیم داد. 

اگر شما نیز جزء آن گروه از افراد باشید که برای جستجوی واحد قضایی اعم از دادسرا و دادگاه یا سایر خدمات مانند مشاهده ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا به سامانه ثنا مراجعه کرده باشید، حتما با کلمه ای با عنوان کد واحد قضایی به عنوان یکی از فاکتورهای جستجوی واحد قضایی در این سامانه رو به رو شده اید و این سوال برای شما شکل گرفته است که کد واحد قضایی  چیست؟ 

قانون ابلاغ کد پیش شماره مکاتباتی واحد های قضایی و اداری که در آبان ماه سال 1361 به تصویب مجلس شو.رای اسلامی رسید، در توضیح کد واحد قضایی مقرر داشت: «... بدین وسیله فهرست کد پیش ‌شماره مکاتباتی واحد های قضایی واداری حوزه مرکزی به پیوست‌ ارسال می ‌شود. لازم است کلیه واحد های مشروحه در لیست ‌ضمیمه‌، در سرلوحه مکاتبات اداری‌، کد تعیین شده مربوط به خود را قبل از شماره اندیکاتور و یا کارتکس درج نمایند تا شناسایی مکاتبات اداری آسان‌ تر و سریع‌ تر انجام پذیرد... »

بنابراین، با توجه به قانون ابلاغ کد پیش شماره مکاتباتی واحد های قضایی و اداری می توان به این سوال که کد واحد قضایی چیست؟ این طور پاسخ داد که : کد واحد قضایی ، شماره ای است منحصر به فرد که به هر یک از واحد های قضایی قوه قضاییه اعم از دادسرا، دادگاه، دیوان عدالت اداری و دیوان عالی کشور اختصاص یافته و این واحد های قضایی ملزم هستند تا در مکاتبات اداری خود در قسمت سربرگ قبل از شماره نامه، آن را درج نموده تا انجام مکاتبات با سهولت بیشتری انجام گیرد.

در بخش قبل به این سوال پاسخ دادیم که کد واحد قضایی  چیست؟ و گفتیم که کد واحد قضایی  یک کد منحصر به فرد است که به دادسرا یا دادگاه حقوقی یا کیفری اختصاص پیدا کرده و لازم است تا در سربرگ مکاتبات اداری این واحد های قضایی قید گردد. اکنون در این بخش، به توضیح روش پیدا کردن کد واحد قضایی و دریافت کد واحد قضایی سامانه ثنا می پردازیم.

یکی از امکاناتی که سامانه ثنا که شامل زیرمجموعه های متعددی مانند سامانه خدمات الکترونیک قضایی eblagh adliran ir بوده، برای کاربران خود فراهم نموده است، امکان جستجوی واحد های قضایی و پیدا کردن آدرس این واحدها می باشد. اگر شما نیز برای جستجوی واحد قضایی مورد نظر خود وارد سامانه ثنا شده باشید، حتما متوجه شده اید که یکی از روش های دقیق جستجوی واحد قضایی، جستجو بر اساس کد واحد قضایی می باشد.

علت این مساله آن است که کد واحد قضایی، یک شماره منحصر به فرد بوده که اختصاص به یک واحد قضایی خاص داشته و جستجوی دقیق تر واحد قضایی را برای افراد امکان پذیر می سازد.  در این حالت، شما نیاز دارید تا اطلاعات مربوط به کد واحد قضایی مورد نظر خود را در اختیار داشته باشید.

کد واحد قضایی شماره ای است منحصر به فرد که به هر یک از واحد های قضایی قوه قضاییه اختصاص یافته و این واحد هاملزم هستند تا در مکاتبات اداری خود در قسمت سربرگ قبل از شماره نامه آن را درج نمایند و برای اطلاع از جزییات متن مقاله را مطالعه نمایید.

روش پیدا کردن کد واحد قضایی از طریق سامان ثنا از منوی اطلاع رسانی گزینه جستجوی واحدهای قضایی می باشد و برای اطلاع از جزییات متن مقاله را مطالعه نمایید.

 

نحوه جستجوی واحد قضایی بر اساس کد واحد قضایی از طریق سامان ثنا از منوی اطلاع رسانی گزینه جستجوی واحدهای قضایی می باشد و برای اطلاع از جزییات متن مقاله را مطالعه نمایید.

تصویر
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir و 09101003514

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.