در صورتی که از پیج فروش اینترنتی در اینستاگرام خرید انجام شده باشد و دارنده پیج جنس یا کالا را ارسال نکرده باشد ، می توان از وی شکایت عدم ارسال جنس کرد . شکایت از خرید اینترنتی اینستاگرام را می توان در دادسرای جرایم رایانه ای مورد پیگیری قرار داد ؛ هرچند علاوه بر شکایت از پیج اینستاگرام ، می توان به شورای حل اختلاف یا دادگاه حقوقی نیز دادخواست ایفای انجام تعهد و استرداد وجه را ارائه نمود .

با افزایش شبکه های اجتماعی و ارتباطی همچون تلگرام ، اینستاگرام و ... بسیاری از افراد تبادلات مالی و غیر مالی خود را از این طریق انجام می دهند و کسب و کارهای متعددی نیز از طریق اینترنتی انجام می شوند . همین مطلب سبب شده است تا برخی از جرایم و یا تخلفات در حوزه مالی نیز با استفاده از این شبکه های اینترنتی علی الخصوص تلگرام و اینستاگرام انجام شود .

در مواردی که شخصی اقدام به خرید اینترنتی از اینستاگرام کرده است و پیج فروش اینترنتی در اینستاگرام جنس خریداری شده را ارسال نکرده است ، اولین اقدامی که به ذهن می رسد آن است که مالباخته یا شاکی نسبت به شکایت از پیج فروش اینترنتی اینستاگرم به دلیل عدم ارسال جنس اقدام نماید . به همین مناسبت در این مقاله قصد داریم به بررسی شکایت از خرید اینترنتی در اینستاگرام پرداخته و جنبه های حقوقی آن را توضیح دهیم .

در همین خصوص ابتدا شکایت از خرید ایینترنتی اینستاگرام توضیح داده می شود و سپس مرجع شکایت از خرید اینترنتی اینستاگرام و نحوه رسیدگی به شکایت از خرید اینترنتی اینستاگرام را مورد بررسی قرار خواهیم داد .

بسیاری از افراد این مطلب را شنیده اند که دوستان یا نزدیکان آنها به دلیل عدم ارسال جنس توسط پیج فروش اینترنتی در اینستاگرام مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند . یا ممکن است خود آنها قربانی کلاهبرداری به دلیل عدم ارسال جنس توسط پیج اینستاگرام قرار گرفته باشند . همه این موارد سبب می شود که افراد جامعه نحوه خرید امن از پیج های اینستاگرام یا سایر سایت های اینترنتی را رعایت کنند .

با این همه در مواردی که شخصی اقدام به خرید اینترنتی نموده و پیج اینستاگرام جنس مورد نظر را تحویل نمی دهد ، این امکان برای شخص وجود دارد که اقدام به شکایت از خرید اینترنتی اینستاگرام نماید . به عبارت دیگر ، ارتکاب جرم در فضای اینترنتی و شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام سبب نمی شود که این جرم نادیده گرفته شده و امکان شکایت از آن وجود نداشته باشد .

چرا که در مورد جرایمی که در فضای مجازی همچون تلگرام یا اینستاگرام به وقوع می پیوندند نیز راهکارهای حقوقی و قانونی وجود دارد و نهادهایی نیز برای شکایت از آنها ایجاد شده است که این نهادها عبارتند از دادسرای جرایم رایانه ای و همچنین پلیس فتا که به صورت تخصصی ، به جرایم اینترنتی همچون جرم فیشینگ رسیدگی می کنند .

لازم به ذکر است که مراجع ذکر شده در مواردی اقدام به رسیدگی به شکایت از خرید اینترنتی اینستاگرام می کنند که جرمی اتفاق افتاده باشد ؛ مانند کلاهبرداری . اما در صورتی که فروشنده اینستاگرام فقط مرتکب عدم ارسال جنس شده است و یا پیج فروش اینترنتی صرفا تاخیر در تحویل کالا داشته است ، این امر وصف کیفری ندارد و به جای شکایت کیفری از ایشان می توان در دادگاه های حقوقی به خواسته الزام به ایفای تعهد و یا بازپرداخت مبلغ پرداخت شده ، طرح دعوا نمود که در ادامه به توضیح این مطلب پرداخته ایم .

در قسمت قبل توضیح دادیم که شکایت از خرید اینترنتی اینستاگرام به دلیل عدم ارسال جنس توسط پیج فروش اینترنتی امکان پذیر است ؛ اما سوال مهمی که در این خصوص مطرح می شود آن است که مرجع شکایت از خرید اینترنتی اینستاگرام کجاست و اگر در اینستاگرام مورد کلاهبرداری اینترنتی قرار گرفتیم برای شکایت به کجا باید مراجعه کنیم ؟

اولین و مهم ترین راهی که برای شکایت از خرید اینترنتی اینستاگرام وجود دارد آن است که به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و با استناد به جرم کلاهبرداری اینترنتی در اینستاگرام و عدم ارسال جنس ، از شخصی که ما را فریفته و بعد از دریافت وجه ، جنس یا کالا را ارسال نمی کند ، شکایت کیفری طرح کنیم . در قسمت بعد نحوه رسیدگی به این شکایت توضیح داده می شود .

همانطور که در قسمت قبل اشاره شد ، در صورتی که قصد شکایت کیفری به دلیل عدم ارسال جنس توسط پیج اینترنتی را نداشته باشیم و یا نتوانیم به جرم کلاهبرداری یا سرقت اینترنتی استناد کنیم و یا اینکه اساسا شکایت کیفری توسط ما به نتیجه ای نرسد ، می توانیم از طریق حقوقی نیز اقدام کرده و دادخواست الزام به ایفای تعهد بدهیم که ارائه این دادخواست نیز از طریق مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی بوده و مرجع رسیدگی به آن ، دادگاه حقوقی است ؛ نه دادسرای جرایم رایانه ای و یا دادگاه کیفری .

علاوه بر مراجع قانونی مذکور که به صورت مستقیم اقدام به رسیدگی حقوقی می کنند ، در صورتی که از فروشگاه یا سایت خرید کرده اید که دارای نماد اعتماد الترونیک یا ای نماد است ، از این طریق نیز می توانید از کسب و کار اینترنتی شکایت کنید . البته شکایت از پیج اینستاگرام از طریق سایت ای نماد امکان پذیر نیست و اغلب برای شکایت از فروشگاه اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرد .

همچنین با مراجعه به سایت پلیس فتا و از قسمت گزارش های مردمی نیز می توان اقدام به ثبت تخلف پیج فروش اینترنتی یا سایت های اینترنتی تقلبی نمود ؛ اما به یاد داشته باشید که این موضوع صرفا ناظر بر گزارش تخلفات است و این اقدام شکایت محسوب نشده و رسیدگی حقوقی به آن انجام نمی شود ؛ بلکه برای ر صرفا می بایست از طریق سامانه ثنا شکواییه یا دادخواست ثبت نمود .

در قسمت های قبل روش های شکایت از خرید اینترنتی اینستاگرام بیان شد و همانطور که اشاره کردیم ، شکایت از خرید اینترنتی اینستاگرام به دلیل عدم ارسال جنس می تواند به دو صورت حقوقی و کیفری انجام شود . به همین مناسبت در این قسمت قصد داریم نحوه رسیدگی به شکایت از خرید اینترنتی اینستاگرام را توضیح دهیم .

در صورتی که شکایت از خرید اینترنتی اینستاگرام به صورت کیفری انجام شده باشد و به عبارت دیگر ، شکایت کیفری در دادسرای جرایم رایانه ای مطرح شده باشد ، دادسرا موضوع را به پلیس فتا ارجاع می دهد و پلیس فتا باید تحقیقات مد نظر دادسرا را انجام دهد . مانند اینکه کلاهبرداری اینترنتی انجام شده یا خیر و مشخص کند شماره حسابی که وجه مورد کلاهبرداری اینترنتی به حساب وی واریز شده است متعلق به کیست و مسائلی تخصصی از این قبیل .

در این مرحله پلیس فتا نتیجه تحقیقات خود را به دادسرای جرایم رایانه ای ارسال می کند و دادسرا در این خصوص اظهارنظر می کند که آیا عدم ارسال جنس توسط پیج اینستاگرام مشمول یکی از عناوین مجرمانه بوده است یا خیر و اگر بله ، توسط مشتکی عنه رخ داده یا خیر . اگر با توجه به شواهد و مدارک ارائه شده توسط شاکی وقوع یکی از جرایم رایانه ای را احراز کنند ، پرونده را به دادگاه کیفری ارجاع می کنند .

اما اگر دادسرای جرایم رایانه ای وقوع جرم را محرز ندانست ، شکایت را رد می کند و اصلا نوبت به رسیدگی دادگاه نمی رسد . هرچند قرار منع تعقیب صادره توسط دادسرا ، در دادگاه کیفری قابل اعتراض است و اگر دادگاه این اعتراض را وارد دانست ، به جرم رسیدگی و رای صادر می کند .

لازم به ذکر است که بسیاری از شکایات مربوط به عدم ارسال جنس توسط پیج های اینستاگرام رد می شوند ؛ به دلیل اینکه دادسرا وقوع جرمی را تشخیص نمی دهد ؛ چون عدم ارسال جنس به تنهایی جرم نیست ، بلکه تخلف از مفاد قرارداد خرید و فروشی است که ما بین دو طرف منعقد شده است .

به هر حال ، اگر شکایت از عدم ارسال جنس توسط پیج اینستاگرام به نتیجه نرسید و یا از ابتدا قصد داشتیم به شیوه حقوقی دارنده پیج اینستاگرام را مجبور به تحویل جنس یا کالا کرده و یا وجه پرداخت شده را پس بگیریم ، می توانیم در دادگاه حقوقی دادخواست طرح نماییم . دادخواست حقوقی می بایست به خواسته الزام به ایفای تعهد و همچنین دریافت خسارات قانونی تنظیم شود . در صورتی که مبلغ خواسته زیر بیست میلیون تومان باشد ، شورای حل اختلاف و در صورتی که بیشتر از بیست میلیون تومان باشد ، دادگاه حقوقی صلاحیت رسیدگی به دعوا را دارد .

نکته بسیار مهمی که در خصوص نحوه رسیدگی به شکایت از خرید اینترنتی اینستاگرام وجود دارد آن است که شکایت چه به صورت کیفری در دادسرا مطرح شده و یا اینکه در دادگاه حقوقی طرح شده باشد ، شاکی یا خواهان باید کلیه اسناد و مدارک لازم در خصوص تخلفات پیج فروش اینترنتی اینستاگرام را به دادخواست یا شکواییه خود ضمیمه نماید تا قاضی با استناد به آنها حکم صادر کند و اگر نتوان سند و مدرکی بابت پرداخت وجه کالا به دادگاه ارائه داد ، طبیعتا دادگاه نیز نمی تواند حکم محکومیت یا مجازات مرتکب را صادر کند .

از جمله اسناد و مدارک مهمی که در این خصوص می توان به آنها استناد کرد ، فیش های پرداخت وجه به شماره حساب شخص ، کلیه مکالمات و گفتگوهای رد و بدل شده در دایرکت اینستاگرام یا در قالب پیام می باشد که پرینت اسکرین شات مربوط به آنها باید ضمیمه دادخواست و یا شکواییه شوند .

بله در صورتی که پیج فروش اینترنتی در اینستاگرام اقدام به ارسال جنس نکرد می توان از وی به شیوه کیفری شکایت کرده و یا دادخواست الزام به ایفای تعهد را مطرح نمود که برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید متن مقاله را مطالعه نمایید .

برای شکایت از عدم ارسال جنس توسط پیج اینستاگرامی باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و اقدام به ثبت شکواییه و یا دادخواست الزام به ایفای تعهد نمود که برای آشنایی بیشتر با روش های شکایت از پیج اینستاگرام می توانید مقاله را مطالعه نمایید . 

در صورتی که شکواییه طرح شده باشد دادسرای جرایم رایانه ای به موضوع رسیدگی و تحقیقات لازم را توسط پلیس فتا انجام می دهد و اگر هم دادخواست حقوقی ارائه شده باشد صلاحیت رسیدگی به دعاوی تا مبلغ بیست میلیون تومان به عهده شورای حل اختلاف بوده و بیش از آن در صلاحیت دادگاه حقوقی است و برای اطلاع از جزییات متن مقاله را مطالعه نمایید.

image
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir & 09101003514

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.