قانون کپی رایت : خلق یک اثر هنری یا تالیف یک کتاب و یا اختراع جدید و یا حتی تولید یک نرم افزار جدید ، موجب می شود تا ایجاد کننده آن از نظر قانونی مالک حقی به نام حق معنوی نسبت به دست آورد خود داشته باشد . این دست آورد باید در مراقبت و حفاظت قانون قرار بگیرد تا فرد از حفظ حق مالکیت خود نسبت به آن اثر آسوده خاطر باشد . برای مثال آهنگ سازی که ، قطعه ای را طراحی می کند ، برای اینکه برای انتشار اثر هنری خود اعتماد داشته باشد و بداند که اثر او به نام خودش حفظ خواهد ماند ، نیاز دارد تا در حمایت قانونی قرار بگیرد . از این رو قانون گذار اقدام به تنظیم قواعدی در این زمینه کرد و حقی به نام کپی رایت را ایجاد کرد .

کپی رایت برگردان یک اصطلاح انگلیسی به معنای حق کپی کردن است که برای حمایت از آثار هنری و اختراعات در نظر گرفته شده است . بر اساس این حق ، اثری که تولید و طراحی می شود باید به نام  صاحب آن شناخته و منتشر شود و کسی نمی تواند آن را به نام خود استفاده کند . کپی غیرقانونی جرم است و کسانی اقدام به استفاده غیرقانونی از آثار هنری دیگران می کنند مجرمند . صاحب اثر می تواند با درج نام خود در اثر و درج تاریخ و امضای خود ، تاریخ ایجاد آن را حفظ کند تا در صورت نیاز به اثبات ، بتواند به آن استناد کند . 

برای اینکه مدت زمان اعمال قانون کپی رایت را تعیین کنیم باید به یک قرارداد بین المللی که درباره کپی رایت تصویب شده است ، به نام پیمان برن مراجعه کنیم . در این قانون آمده است که تاریخ انقضای کپی رایت بر اساس پیمان برن تمام طول عمر خالق اثر و 50 سال بعد از مرگ اوست . این زمان حداقل زمانیه که برای مدت قانون کپی رایت در نظر گرفته شده است و اگر کشور بخواهد می تواند آن را افزایش دهد . البته ایران عضو این کنوانسیون نیست و همچنان درباره عضویت در این کنوانسیون تردید وجود دارد . 

تصویر
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir و 09101003514

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.