دیه شکستگی دندان یکی از مواردی است که در قانون مجازات‌های اسلامی به آن اشاره شده است. با این‌حال بد نیست بدانید که مبلغ دیه‌ای که باید برای شکستن دندان‌های عقب یا جلو پرداخت شود، با هم‌دیگر متفاوت است.

آنچنان که از قانون مجازات اسلامی بر می ‌آید، دیه مالی است که در شرع مقدس به سبب جنایت غیرعمدی بر نفس، عضو یا منفعت است، یا جنایت عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد، مقرر شده است.پس موارد پرداخت دیه اعم از جنایت شبه عمدی، خطای محض و جنایت عمدی که قصاص در آن جایز یا ممکن نیست، می باشد که در صورت درخواست مجنی علیه (شخص آسیب دیده) یا ولی دم، پرداخت می‌ شود مگر به نحو دیگری مصالحه شده باشد.

البته دیه در یک تقسیم بندی به دیه مقدر و دیه غیرمقدر یا ارش تقسیم شده است، در توضیح دیه مقدر اینکه دیه مقدر آن است که در متن صریح قانون برای بعضی از جراحات، کبودی، شکستگی، خراشیدگی و قطع یا از بین رفتن کامل اعضا دیه تعیین شده است.به عبارتی مقدار دیه هر کدام از موارد یاد شده با توجه به دیه کامل انسان تعیین شده است، چرا که میزان آن از قبل پیش‌ بینی شده است.

اما در مقابل دیه غیرمقدر یا ارش به دیه ای گفته می شود که میزان آن در شرع یا قانون تعیین نشده است و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس پزشکی قانونی تعیین می ‌شود.

همانطور که می دانید دیه کامل زن بر حسب قانون و شرع برابر با نصف دیه کامل مرد تعیین شده است اما این نکته نیز حائز اهمیت است که چنانچه دیه اعضا و منافع زن، کمتر از یک سوم دیه کامل مرد باشد برای هر دو به طور مساوی و برابر محاسبه می شود. اما چنانچه صدمه وارده به اعضا و منافع زن موجب یک سوم دیه کامل مرد یا بیشتر شود در این صورت مقدار دیه آن اعضا و منافع برای زن به نصف دیه مرد کاهش یافته و محاسبه می‌ شود.

مقدار و نرخ دیه سالانه توسط رئیس قوه قضاییه با توجه به نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی تعیین می‌ شود، در سال 1401 دیه کامل انسان 600 میلیون تومان مشخص شده است. که در ماه‌ های حرام این میزان به 800 میلیون تومان افزایش می ‌یابد

اما این افزایش و اصطلاحاً تغلیظ دیه در ماه ‌های حرام صرفاً برای جنایاتی است که متهی به قتل و پرداخت دیه کامل هستند. به بیان روشن تر تغلیظ دیه شامل کبودی و شکستگی و خراشیدگی و.. نمی ‌شود و موارد فوق ‌الذکر به نسبت دیه در ماههای غیر حرام محاسبه می شوند، هرچند جرم ارتکابی در ماه حرام رخ داده باشد.

بیشتر بخوانید : وکیل طلاق آنلاین، تلفنی و حضوری

وکیل طلاق به نوعی یک وکیل خانواده بوده که علاوه بر تسلط بر قوانین طلاق بر سایر مسائل مربوط به حقوق خانواده مسلط است. اجرت‌المثل ایام زوجیت، حضانت فرزندان، ممنوع‌الخروجی فرزندان، تنصیف دارایی شوهر، قوانین ملاقات فرزند و غیره اشاره کرد.

قانونگذار در بخش دیات قانون مجازات اسلامی کلیه شرایط آسیب به دندان که منجر به پرداخت دیه یا ارش می شود، اعم از ترک خوردن، تغییر رنگ، لق‌ شدن، شکستن و از بین رفتن را در خصوص هر کدام از دندان های جلو و عقب، شیری یا دائم و دندان اضافه یا اصلی، با حساسیت خاصی در نظر گرفته است.

در نتیجه هر گونه جنایتی که منجر به آسیب به دندان شود دیه مقدر دارد و در قانون میزان آن تعیین شده است مگر مواردی که برای آنها ارش ثابت می‌شود.

ماده ۶۱۶ قانون مجازات اسلامی مقرر داشته است که از بین بردن تمام دندان ‌های دائمی ۲۸ گانه دیه کامل دارد که به ترتیب زیر توزیع می‌شوند:

png نویسنده

 دندان‌ های جلو که عبارتند از پیش، چهارتایی و نیش که از هر کدام دو عدد در بالا و دو عدد در پایین می روید و جمعا ۱۲ عدد هستند، هر کدام یک بیستم دیه کامل دارد. دندان‌ های عقب که در چهار سمت پایانی از بالا و پایین فک قرار دارند و جمعاً ۱۶ عدد هستند هر کدام یک چهلم دیه کامل دارد. به طور معمول مشاوره رایگان حقوقی از طریق فضای مجازی و یا مشاوره حقوقی تلفنی صورت می‌گیرد.

 با توجه به توضیحات بالا از بین بردن تمام دندان های اصلی و دائمی برابر با دیه کامل می باشد که با توجه به مقدار دیه در سال ۱۴۰۰ میزان آن برای مرد 600 میلیون تومان و 300 میلیون تومان برای زن می باشد و دیه هر کدام از دندان های جلو و نمایان 30 میلیون تومان برای زن و مرد و دیه هر یک از دندان های عقب 15 میلیون تومان برای زن و مرد می باشد.

در خصوص شکستگی دندان نیز مطابق قانون، شکستن دندانی که نمایان است با بقای ریشه، دیه همان دندان را دارد و اگر کسی پس از شکستن، مقدار باقیمانده را از ریشه بکند، خواه کسی باشد که شکستگی را ایجاد کرده یا شخص دیگر، ارش تعیین می ‌شود.

تصویر
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir و 09101003514

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.