نحوه شکایت از خودرو مزاحم :

 

امروزه خودرو به عنوان یکی از مهم ترین ملزومات زندگی افراد شناخته می شود . به طوری که در عصر جدید با حجم فزاینده ای از خودروهای مختلف در سطح شهر مواجه هستیم. بالتبع با این روند افزایش خودرو شاهد مسائل و مشکلات مختلفی نیز خواهیم بود. ایجاد مزاحمت ، توهین و سلب آسایش عمومی از جمله مواردیست که می توان به آن اشاره کرد.

  • به نظر شما نحوه ی شکایت از خودرو مزاحم چگونه است؟
  • آیا اساسا از نظر قانونی امکان چنین شکایتی وجود دارد؟

بسیاری از افراد بر این باورند که مزاحمت و ارتکاب از طریق خودرو قابل پیگیری نیست. و نمی توان به صاحب خودرو دسترسی پیدا کرد. در حالی که از طریق پلاک خودرو می توان تمامی مشخصات صاحب خودرو را یافت و اقدام به طرح شکایت کیفری نمود. در ادامه با وکیل رفع مزاحمت همراه باشید.

 

آموزش شکایت از خودرو مزاحم

 

خودروی مزاحم دایره ی وسیعی از تخلفات و جرائم متعدد را می تواند در بر داشته باشد. ایجاد مزاحمت برای سایر خودروها، تخلفات رانندگی ، دعوا و درگیری ، سد معبر ، پارک خودرو مقابل پارکینگ دیگران، ایجاد مزاحمت برای عابرین به خصوص زنان، توهین ، سلب آسایش عمومی و بسیاری موارد دیگر از جمله متداول ترین این تخلفات شناخته می شود.

گاه ایجاد مزاحمت به وسیله ی خودرو صرفا از نظر عرفی مزاحمت و سب آسایش تلقی می شود. یعنی از نظر قانونی چنین مسأله ای جرم و یا تخلف نیست و بنابراین قابل رسیدگی هم نخواهد بود. با این حال مصادیق آزار و اذیت توسط خودروی مزاحم متعدد بوده و قانون نمونه هایی از آن را ذکر کرده است.

در رابطه با خودروی مزاحم گاه با چندین مورد تخلف و جرائم گوناگون روبرو هستیم. برای مثال راننده ای که علاوه بر ایجاد سد معبر و مزاحمت، اقدام به توهین و فحاشی نموده است. با توجه به اینکه هر یک از این موارد واجد وصف کیفری جداگانه ای هستند در نتیجه به هر یک از این جرایم به صورت جداگانه رسیدگی می گردد و در پایان رأی نهایی صادر می گردد.

 

نحوه ی شکایت از خودروی مزاحم

 

برای شکایت از خودروی مزاحم در صورتی که راننده را بشناسید می توانید مستقیما شکایت خود را مطرح نمایید. اما در صورتی که راننده ی خودرو را نمی شناسید بایستی شماره پلاک خوردو را داشته باشید. با اعلام پلاک خودروی مزاحم می توانید درخواست رسیدگی به شکایت خود را از مراجع قضایی خواستار شوید. در چنین شرایطی ابتدا تمامی استعلامات مورد نیاز برای شناسایی صاحب خودرو آغاز می گردد. و در نهایت خودروی مزاحم توقیف شده و صاحب آن در دادگاه حضور می یابد.

در رابطه با شرح موضوع شکایت بایستی جزئیات به صورت واضح و روشن قید گردد و در صورتی که شاکی را می شناسید قید نام ، نام خانوادگی و آدرس خوانده ضروریست.  اگر شواهد و مدارکی برای شکایت خود دارید به شکایت خود ضمیمه نمایید. چرا که در اثبات قضیه و صدور حکم بسیار مؤثر است. همچنین شهادت شهودی که در محل حادثه حضور داشته اند در کنار گزارش ضابطان دادگستری در صدور رأی نهایی دادگاه بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

 

مرجع صالح رسیدگی

 

در رابطه با مرجع صالح رسیدگی به شکایت از خودرو مزاحم، دادسرای محل وقوع جرم صلاحیت قانونی رسیدگی به پرونده را داراست. شاکی پرونده می تواند با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و با اعلام شماره پلاک خودروی مزاحم، شکایت خود را ثبت نماید.

پس از ثبت شکایت، انجام تحقیقات مقدماتی پیرامون پرونده در دادسرا آغاز می گردد و در صورتی که ادله و مدارک ارائه داده شده کافی باشند پرونده به دادگاه ارجاع داده می شود. در این مرحله دادگاه احظاریه ای برای متهم ارسال می نماید و زمان حضور او را در دادگاه اعلام می نماید.

با حضور متهم در دادگاه و پس از بررسی و رسیدگی های کافی ،در نهایت فرد مجرم به مجازاتی که قانون برای او در نظر گرفته محکوم می گردد.

 

مشاوره حقوقی با عصروکالت

 

با افزایش شمار خودرو ها به خصوص در کلان شهرهای بزرگی مانند تهران طبیعست که شاهد جرائم متعددی باشیم. بسیاری از افراد بر این باورند که ارتکاب جرم و تخلف از طریق خودرو قابل شناسایی و پیگیری قانونی نیست. این قضیه زمانی پیچیده تر و حساس تر می شود که خودرو در دست شخص دیگری قرار گرفته باشد و صاحب خودرو از آن بی اطلاع باشد، مانند سرقت خودرو و یا امانت گرفتن آن.

با وقوع جرم و پس از استعلام شماره پلاک خودرو ، صاحب آن به دادگاه احظار شده و موظف به ادای توضیحات و دفاعیات خود می باشد. در این صورت صاحب پلاک خودرو موظف است با ارائه ی ادله و شواهد کافی اثبات کند که خودرو در دست شخصی دیگری بوده و خود را تبرئه نماید. به طور کلی در رابطه با شکایت از خودروی مزاحم نکات و جزئیات قانونی بسیار زیادی وجود دارد که بایستی به آن توجه داشت. حضور یک وکیل متخصص و باتجربه در این امر می تواند با ارائه ی مناسب ترین راهکارهای قانونی بهترین نتایج ممکن را برای پرونده ی شما رقم بزند.

تصویر
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir و 09101003514

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.