گرفتن شناسنامه برای فرزند چقدر فرصت دارد ؟ شناسنامه مهم ترین سند شناسایی هویت برای افراد به حساب می آید. هر فرد ایرانی در بدو تولد بایستی صاحب شناسنامه گردد تا هویت و تابعیت او مشخص شود . ثبت ولادت نوزاد به این معناست که پدر ، مادر و یا سرپرست قانونی نوزاد در مهلت قانونی مقرر شده برای نوزاد شناسنامه گرفته و ولات او را به سازمان ثبت احوال گزارش دهد.

با توجه به قوانین و مصوبات سازمان ثبت احوال کشور تولد تمامی کودکانی که در داخل خاک ایران صورت می پذیرد اعم از ایرانی و خارجی بایستی به اداره ی ثبت احوال محل تولد نوزاد گزارش گردد. این قاعده برای کودکان ایرانی که خارج از کشور  متولد می شوند نیز وجود دارد . به طوری که والدین نوزاد بایستی ولادت او را به مأمور کنسولی ایران در آن کشور اطلاع دهند.

تأخیر در اعلام چنین گزارشی تخلف محسوب شده و با مجازات قانونی برای فرد همراه است، به نظر شما قانون ایران چند روز جهت اعلام ولادت نوزاد و اخذ شناسنامه در نظر گرفته است؟

با توجه به ماده ی 16 قانون ثبت احوال برای اعلام تاریخ تولد نوزاد و گرفتن شناسنامه برای او مدت زمان مشخصی  در نظر گرفته شده است، در غیر این صورت جریمه ی ی قانونی برای فرد متخلف در نظر گرفته می شود. این مدت زمان قانونی 15 روز پس از تاریخ تولد نوزاد می باشد. یعنی والدین و سرپرست قانونی نوزاد موظفند در عرض 15 روز از تاریخ تولد نوزاد ولادت او را به اداره ی ثبت احوال محل گزارش داده و برای دریافت شناسنامه ی او اقدام نمایند.

(در نظر داشته باشید که گرفتن شناسنامه ی نوزاد پس از 15 روز نیز امکانپذیر می باشد. اما باید جریمه ی دیرکرد آن را پرداخت نموده و مبلغ بیشتری را هزینه کنید.)

مهلت اعلام ولادت، پانزده روز از تاریخ ولادت طفل است و تعطیل رسمی بعد از آخرین  روز، مهلت به حساب نمی‌ آید و در صورتی که ولادت، در‌ اثناء سفر زمینی یا هوایی یا دریایی رخ دهد. مهلت اعلام آن، از تاریخ رسیدن به مقصد، محسوب می‌ شود ، یعنی 15 روز پس از رسیدن به مقصد محاسبه می گردد.

مسئول قانونی اعلام ولادت و دریافت شناسنامه ی نوزاد پدر و مادر او می باشند. در صورتی که نوزاد دارای جد پدری ،  وصی یا قیم قانونی و یا امین باشد این کار بر عهده ی آنها قرار می گیرد.

مادر در صورتی می تواند برای اخذ شناسنامه ی فرزند خود اقدام نماید. که ازدواجش در دفاتر ازدواج ایران و یا خارج از ایران به طور قانونی به ثبت رسیده باشد.
 
  •  اصل شناسنامه‌ ی پدر و مادر نوزاد
  • در صورتی که طفلی خارج از کشور متولد گردیده باشد ارائه ی اصل گواهی تولد خارجی نوزاد که به تأیید کنسولگری‌های ایران در خارج و یا به تأیید اداره احوال شخصیه وزارت امور خارجه در تهران رسیده باشد الزامی است.
  • پرداخت هزینه های قانونی جاری.

برای گرفتن شناسنامه ی نوزادانی که در خارج از ایران متولد شده اند  بایستی به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت یا نزدیکترین کنسول گری ایران مراجعه نمود.

جهت گرفتن شناسنامه ی نوزادانی که در ایران متولد می شوند دو حالت زیر را بایستی در نظر داشت:

در صورتی که محل تولد طفل تهران باشد می توانند به اداره کل امور هویتی ایرانیان خارج از کشور واقع در خیابان امام خمینی (ره) نبش خیابان شیخ هادی ساختمان شماره 6 ثبت احوال مراجعه کرد.

برای اطفالی که در سایر استان های ایران متولد می شوند می توان از طریق اداره ثبت احوال شهرستان مرکز استان برای گرفتن شناسنامه اقدام نمود.

برای اخذ شناسنامه بایستی نامی مناسب و نیکو برای نوزاد انتخاب کرد تا هویت او تکمیل گردد. از این رو قانونگذار ایران پاره ای موارد را برای اصول نام گذاری نوزاد در نظر گرفته است.

در وهله ی اول انتخاب نام نوزاد بر عهده ی افرادی است که برای گرفتن شناسنامه ی او اقدام کرده اند. یعنی حق قانونی آنها به حساب می آید. نامی که برای نوزاد در نظر گرفته می شود باید ساده ، زیبا و نیکو باشد. انتخاب اسامی مستهجن و زننده که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی و یا ناموزون باشند از نظر قانونی ممنوع به حساب می آید.

همچنین ذکر مسأله ی سیادت برای نوزادانی که سیادت پدر و جد و پدری آنها در شناسنامه لحاظ گردیده است الزامی می باشد .
در نظر داشته باشید که تغییر نام نوزاد پس از گرفتن شناسنامه برای او به سادگی امکانپذیر نیست . پس نامی در نظر بگیرید که در آینده از انتخاب آن پشیمان نخواهید شد.
 
پس از گرفتن شناسنامه برای نوزاد تمامی مندرجات شناسنامه ی نوزاد را با دقت تمام بررسی کرده و از صحت آن مطمئن گردید. زیرا صدور شناسنامه ی المثنی روند قانونی طولانی دارد.
 

هویت یکی از مهم ترین بخش های زندگی هر فردی به حساب می آید. به محض وقوع تولد نوزاد ، والدین او موظف هستند هویت قانونی نوزاد را شکل دهند و با مراجعه به اداره ی ثبت احوال محل تولد ، ولادت نوزاد را گزارش داده و برای دریافت شناسنامه ی نوزاد اقدام نمایند. در غیر این صورت علاوه بر تبعات قانونی برای فرد متخلف هویت قانونی نوزاد دچار چالش می گردد و با گذشت زمان صدمات جبران ناپذیر آن آشکار خواهد شد.

فرزند بدون شناسنامه از دید جامعه در حکم فرزندی نامشروع و مجهول الحال تلقی می گردد. اثرات روحی و روانی مخرب این موضوع و دید منفی جامعه نسبت به چنین اطفالی قابل انکار نیست. از این رو اخذ شناسنامه برای نوزاد یکی از تکالیف مهم والدین شناخته می شود.

تصویر
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir و 09101003514

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.