باورهای غلط حقوقی– وکیل پایه یک دادگستری :

 

حضانت فرزند همیشه با پدر:

 

یکی از باورهای غلط حقوقی که در بین مردم کم و بیش رواج دارد این است که فقط پدر میتواند حضانت فرزند را داشته باشد. در توضیح باید گفت که تا هفت سالگی اولویت حضانت فرزند با مادر است. بعد از آن هم در صورتی که پدر صلاحیت نگهداری از فرزند را نداشته باشد. حضانت فرزند به مادر سپرده خواهد شد. ضمن اینکه صلاح فرزند هم در سپردن حضانت در نظر گرفته میشود.

 

دو برابر شدن دیه در ماه‌ های حرام:

 

این شایعه هم صحت ندارد. در ماه‌های حرام دیه فقط یک سوم بیشتر از سایر ماه‌ها میباشد. ماه‌های حرام عبارتند از ذی ‌القعده، ذی ‌الحجه، محرم و رجب. ماه صفر هم برخلاف باور غلط عمومی عده‌ی زیادی از مردم، ماه حرام نیست.

 

صیغه 99ساله ازدواج دائم است:

 

صیغه 99ساله عقد دائم نیست. صـیغه 99ساله هم همان عقد موقت بوده و مقدار سال عقد، ماهیت آن را تغییر نخواهد داد. در این نوع صیغه، زن حق ارث بردن از مرد را ندارد. همچنین تعیین مهریه برای اینچنین عقدی الزامی است.

 

تصادف منجر به مرگ توسط راننده بدون گواهینامه:

 

یکی از باورهای اشتباه که بین مردم خیلی رواج دارد این است. که اگر شخصی گواهینامه‌ی رانندگی نداشته باشد و اقدام به رانندگی کند. و بر اثر تصادف باعث مرگ کسی شود. مرتکب قتل عمد شده‌ است که ابداً اینطور نیست. رانندگی بدون گواهینامه تخلفی جداگانه است. اگر بدون گواهینامه تصادف منجر به فوت رخ دهد علاوه بر پرداخت دیه به حداکثر دو سال حبس حکم داده میشود.

 

محروم کردن فرزند از ارث:

 

پدر و مادر نمی‌توانند فرزند خود را از ارث محروم کنند. بطورکلی هیچ کس نمی‌تواند وارث خود را از ارث محروم کند. وصیت ‌نامه‌ی متوفی نیز فقط در مورد یک سوم میراث معتبر است. موانع ارث از جمله قتل مورث، کفر و لعان تنها مواردی هستند که مورث از ارث محروم میشود.

 

محکومیت در صورت عدم اثبات شکایت از طریق اعاده حیثیت:

 

اگر کسی شکایت کند و نتواند آن را اثبات کند طرف مقابل اگر اعاده حیثیت کند فرد شاکی محکوم میشود. این باور نیز غلط است. دادگاه محل تظلم‌خواهی و رسیدگی به شکایات است. حق فرد طرح شکایت و وظیفه‌ی دادگاه بررسی آن است. اصولاً عدم اثبات، مسئولیت کیفری برای فرد ایجاد نخواهد کرد مگر در موارد خاص.

 

امکان منع اشتغال تنها از سوی مرد:

 

اگرچه معمولاً مردان از دادگاه منع از اشتغال زنان را در صورت منافی بودن شغل زن با مصالح خانوادگی را تقاضا می‌کنند. اما طبق قانون زنان نیز می‌توانند منع از اشتغال مردان را به این دلیل که شغل او منافی و مخالف با مصالح خانوادگی و حیثیت طرفین است از دادگاه تقاضا کنند و فقط مرد این حق را ندارد.

 

جرم نبودن نگهداری مشروب در صورت عدم استفاده:

 

این یک غلط مصطلح است که بین عوام رواج دارد. در قانون مجازات جمهوری اسلامی ایران نیز که برگرفته از فقه است. برای تهیه و نگهداری و حمل مشروبات الکلی مجازات در نظر گرفته شده است. همانطور که در مبحث وکیل شرب خمر نیز بیان شد. مجازات حمل و نگهداری مشروبات نیز طبق قانون، 6ماه تا 1سال حبس و تا 74ضربه شلاق و نیز پرداخت جزای نقدی به میزان پنج برابر ارزش عرفی کالای یاد شده است.

 

آیا اگر زن خیانت کند مهریه به او تعلق نمی‌گیرد؟

 

خیر؛ زن در هر صورتی میتواند مهریه خود را مطالبه کند.

 

آیا بچه حاصل از عقد موقت ارث ندارد؟

 

فرزند حاصل از عقد موقت هیچ تفاوتی از نظر حقوقی با فرزند حاصل از ازدواج دائم ندارد فلذا ارث میبرد.

 

آیا بدهی‌های والدین فوت شده را باید فرزندان پرداخت کنند؟

 

دیون از اموال متوفی پرداخت میشود. اگر والدین بدهی داشته باشند و هیچ ارثی نداشته باشند، فرزندان هیچ تعهدی در قبال پرداخت بدهی والدین خود ندارند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.