مطابق ماده 160 قانون مجازات اسلامی مصوب1392 ادله اثبات جرم عبارت است از اقرار، شهادت، قسامه، سوگند در موارد مقرر قانونی و علم قاضی. بنابراین فیلم ضبط‌ شده یا صدای ضبط ‌شده و سایر مواردی از این دست نمی‌تواند بعنوان تنها دلیل شاکی کافی باشد.

هرچند که میتوان چنین مواردی را بعنوان اماره‌ای(نشانه) در کنار سایر اماره‌ها قرار داد که قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده بتواند براساس آن به علم کافی در مورد قضیه دست یابد و رأی صادر کند. در حالت کلی در پرونده‌های کیفری اماره‌ ای قوی برای علم قاضی و در پرونده‌ های حقوقی اماره‌ای قوی در کارشناسی می‌باشد.

در صورت شکایت شوهر بر علیه زن خود به اتهام ارتباط نامشروع غیر از زنا در دادسرا اخذ پرینت متن پیامک در صلاحیت حفاظت اطلاعات قوه قضاییه است. خاطر نشان باید کرد که صرفاً با طرح یک شکایت بر علیه همسر که مبنای آن شک و تردید است، ادله کافی مبنی بر احضار زن نیست بلکه شوهر باید اثبات نماید که خیانت و یا ارتباط نامشروع صورت پذیرفته است. در غیراینصورت بازپرس یا دادیار نسبت به قرار منع تعقیب یعنی تبرئه زوجه اقدام می‌نماید. زوجه نیز می‌تواند پس از مبری شدن، از همسرش شکایت به اتهام افتراء و اعاده حیثیت نماید.

در چنین پرونده‌هایی علم قاضی مؤثر می‌باشد و پذیرفتن تأثیر فیلم و اسکرین شات از چت در اثبات جرم بستگی به نظر قاضی دارد. شرایط و اوضاع و احوال توسط قاضی سنجیده می‌شود و ممکن است قاضی چنین مسأله‌ای را بعنوان یک اماره بپذیرد و ممکن است قبول نکند.

فیلم و عکس نیز از مواردی است که ممکن است بتوان با آن رابطه نامشروع را ثابت کرد. برای اثبات رابطه نامشروع، شهادت شهود و اقرار می‌تواند بعنوان دلیل ارتکاب جرم رابطه نامشروع مورد پذیرش قرار بگیرد. فیلم و عکس فقط ممکن است برای قاضی بعنوان اماره و نشانه تلقی شود؛ زیرا امروزه با توجه به پیشرفت فناوری، امکان ساخت فیلم و عکس مونتاژ شده به راحتی انجام‌ پذیر است و به همین سبب قضات به چنین مسائلی توجهی جدی ندارند.

اسکرین شات کردن از چت‌های دیگران و سپس تهدید آنها به افشای چت‌های خصوصی جرم است. بعبارت دیگر افشای اطلاعات خصوصی جرم است و مجازات همراه دارد. طبق قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 تهدید به انجام عملی که ممکن است موجب ضرر آبرویی یا شرافتی یا افشای اسرار خانوادگی گردد، خواه تهدیدکننده به این واسطه، تقاضای مالی به قصد اخاذی کرده و یا نکرده باشد، جرم مستقلی است که 74 ضربه شلاق و 2 سال حبس در پی خواهد داشت. بنابراین تهدید به افشای اطلاعات خصوصی مثل اسکرین شات گرفتن از چت‌های خصوصی جرم است و تا 2 سال حبس و جزای نقدی دارد.

متن پیام‌های فضای مجازی ادله الکترونیک است و اگر فردی از طریق چت در تلگرام و یا دایرکت در اینستاگرام شخصی را تهدید نماید آن متن‌ها بعنوان سند جرم محسوب می‌گردد.

برخلاف تصور عموم که متن گفتگو در تلگرام، اینستاگرام، فیس‌ بوک و سایر شبکه‌های اجتماعی و ایمیل را جزء دلایل قابل استناد به شمار نمی‌آورند، قانون ادله الکترونیک آنها را به رسمیت شناخته است. بنابراین اگر کسی در شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام، اینستاگرام یا واتس آپ اقدام به تهدید کند، تمام این محتواها در دادگاه بعنوان دلیل علیه شخص تهدیدکننده پذیرفته خواهند شد.

بله؛ پلیس فضای مجازی(فتا) با کاربران شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام که مطالبی خلاف امنیت ملی کشور منتشر می‌کنند، برخورد قانونی خواهد کرد.

 بله؛ هک کردن تحت هر عنوانی باشد جرم است و دلیلی که از این طریق بدست آمده است، بدلیل غیرقانونی بودن قابل پذیرش در دادگاه نمی‌باشد.

تصویر
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir و 09101003514

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.