در قانون کشور حق طلاق تنها مختص به مرد است و مرد میتواند بدون دلیل نسبت به طلاق همسر خود اقدام کند اما اگر زن بخواهد طلاق بگیرد یا باید وکالت طلاق از مرد داشته باشد(حق طلاق) یا اینکه عسر و حرج خود را ثابت کند یعنی سختی و غیر قابل تحمل بودن ادامه زندگی را ثابت کند تا دادگاه بتواند نسبت به طلاق حکم بدهد.

اما این که این درخواست طلاق از جانب زن چقدر طول بکشد بستگی به موارد مختلفی که به آن اشاره میشود.

عسر و حرج به معنای تنگنا و سختی و دشواری یک امر است درباره زندگی مشترک نیز یکی از مواردی که زن می تواند با استناد آن از دادگاه تقاضای حکم طلاق کند عسر و حرج است مواردی مثل بداخلاقی و بددهنی مرد، اعتیاد مرد، مشکلات اخلاقی یا اختلالات روانی مرد، عدم پرداخت نفقه و… می تواند از مصادیق عسر و حرج باشد.

حق طلاق زن
png نویسنده

زن می تواند با دلایل مختلف عسر و حرج خود را ثابت کند برای مثال در بحث عسر و حرج به خاطر بددهنی و بد رفتاری میتواند مواردی که گواهی پزشکی من باب ضرب و جرح گرفته است را دلیل قرار دهد و شهادت شهود و موارد دیگر را نیز به آن اضافه کند.  همچنین برای اثبات عسر و حرج به دلیل ندادن نفقه می تواند از حکم دادگاهی که قبلا گرفته استفاده کند البته لازم است که دلایل دیگر نیز وجود داشته باشد که دادگاه قانع بشود برای طلاق‌.

ریاست محترم شعبه ………….. دادگاه خانواده ……….. شهر…………

باسلام؛ احتراماً در خصوص پرونده کلاسه …………………. مطروحه در آن شعبه به استحضار می رساند:

اینجانب ……………… مطابق سند نکاحیه شماره ……………… در دفتر ازدواج شماره ……………… شهر …………… با آقای ………. (خوانده) ازدواج نمودم ولیکن پس از ازدواج و شروع زندگی مشترک متوجه شدم که ایشان به مواد مخدر صنعتی از نوع شیشه اعتیاد داشته و در طول این مدت بارها به کمپ های ترک اعتیاد مراجعه لیکن موفق به ترک اعتیاد نشده است همچنین بارها در کلینیک های پزشکی نیز بستری شده است ولیکن هر بار پس از ترخیص مجدداً به استعمال مواد مذکور مبادرت نموده است و اعتیاد ایشان به حدی رسیده است که دیگر توان کار کردن و تأمین مخارج زندگی مشترک و تأمین هزینه های زندگی و فرزندان را ندارد. لذا با توجه به این که اعتیاد ایشان به اساس زندگی مشترک خلل وارد نموده است تقاضای صدور حکم طلاق را از محضر دادگاه محترم دارم.

همچنین برای اثبات ادعای خود مبنی بر اعتیاد زوج تقاضای معرفی وی به پزشکی قانونی را دارم.

                                                                                                                                  با احترام

                                                                                                                                 امضاء خانم

 

  • این مسئله که طلاق به درخواست زن و به استناد عسر و حرج چقدر زمان می برد بستگی به مواردی مختلف دارد مثل شعبه رسیدگی کننده یا همان دادگاه که تراکم پرونده ها در آن به چه صورت است. لذا هر چه پرونده های دادگاه کمتر باشد رسیدگی به دعوا فرد زود تر شروع می شود.
  • دلیل دیگری که ممکن است به زمان حکم طلاق اضافه کند سنگ اندازی زوج با طرق مختلف یا انجام اعتراض تجدید نظر و کارهای تبادل لوایح و موارد دیگر است. برای مثال اگر مرد در دادگاه زیر بار عسر و حرج نرود ممکن است جلسه دادرسی دوباره تشکیل شود و این امر زمان بر خواهد بود.
  • نکته دیگر عدم آشنایی زوجه یا زن از روند دادرسی و تکمیل نبودن دادخواست و موارد دیگر است که ممکن است بر این قضیه تاثیر بگذارد برای این کار و دانستن روند اجرا توصیه می شود از وکلا و مشاوران حقوقی موسسه وکیل تاپ استفاده کنید. که وکلای خانواده این موسسه با توجه به تجربه فراوان می توانند بسیار کمک کننده باشند.

لذا تعیین مدت زمان دقیق در این باره ممکن نیست و تنها میتوان زمان تقریبی مثلا ۶ ماه و… را حدس زد.

 دادگاه در تمام مواد به جز طلاق توافقی پس از شنیدن اظهارات طرفین طرفین را به داوری ارجاع میدهد و هر یک از طرفین نیز باید داوری برای خود تعیین کند اگر این کار را نکنند خود دادگاه اقدام به این امر میکند.

طول زمان داوری هم را باید به این مراحل و زمان ها اضافه کرد.

  • تنظیم دادخواست طلاق به درخواست زوجه در دفاتر خدمات قضایی
  • ارجاع دعوا به یکی از شعب دادگاه خانواده
  • مشخص ستد وقت رسیدگی و ارائه دلایل و اثبات عسر و حرج
  • ارجاع دعوا به داوری توسط قاضی جهت گرفتن گواهی عدم امکان سازش
  • صدور حکم طلاق
  • در صورت قطعی شدن اجرای صیغه طلاق

در میان تمام طلاق ها این نوع طلاق از دشوار ترین دعاوی به شمار می رود زیرا در این موارد قاضی به سختی حکم به طلاق میدهد و باید واقعا عسر و حرج زن اثبات شود و صرف اختلاف داشتن پذیرفته نیست.

لذا لازم است زوجه در این خصوص حتما وکیل مجرب در امور خانواده داشته باشد تا به نتیجه مطلوب برسد. زیرا مقدمه این طلاق اثبات مواردی دیگر است که نیازمند دانش حقوقی وکیل دادگستری است.

طلاق به دلیل عسر و حرج که به درخواست زوجه انجام می شود شرایط و مراحلی دارد که ممکن است به تبع آن شرایط دادگاه و نوع پرونده مدت زمان صدور حکم طلاق را معین کند برای مثال دلایل زوجه و اعتراضات مرد، ارجاع به داوری مواردی ست که ممکن است باعث شود صدور حکم مزبور زمان بر بشود که در بالا به این موارد اختصارا اشاره کردیم. به همین دلیل نمی توان به صورت دقیق گفت چقدر زمان می برد.

image
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir | 09101003514

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.