در این مقاله میخواهیم راجب وکیل مهریه صحبت کنیم که چگونه می توانید حق و حقوق خود را بگیرید و براحتی و بدون مشکل با بهترین وکیل مهریه مشاوره حقوقی رایگان داشته باشید. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید و در صورت داشتن سوال از بخش نظرات سوال خود را مطرح کنید.

در حقوق ایران، اموال زن و مرد، دارایی مشترک را تشکیل نمی دهد، بلکه اموال هر یک از زوجین مستقل و جدا از اموال یکدیگر است. بدین ترتیب در حقوق ایران ، که در این قسمت، از فقه اسلامی پیروی کرده اشت، زن نظر مالی مستقل اشت.

زن می تواند در اموال خود، چه به صورت استرداد جهیزیه باشد و چه غیر آن، آزادانه تصرف کند و هر گونه عمل مادی و یا حقوقی نسبت به آنها انجام دهد.

شوهر حق هیچ گونه دخالت در اموال و دارایی زن را ندارد و ریاست او بر خانواده ، اختیاراتی در این زمینه برای وی ایجاد نمی کند. از این جهت، حقوق اسلام و ایران برای زن اهلیت کامل قائل شده است.

مهر به معنای صداق ( صداقت و راستی ) و نشان دهنده صداقت مرد نسبت به همسر خود اشت. در قرآن کریم از مهریه به نشانه شروع زندگی صادقانه یاد کرده است، یعنی وسیله ای برای ایجاد مهر و محبت بین زن و شوهر و یک عامل قوی برای زندگی شیرین و آرام.

نهاد مهر در حقوق ایران مبتنی بر سنت و مذهب اشت و نظیر آن را در حقوق غربی نمی توان یافت. تعیین مهرهای سنگین که به تازگی معلول شده عیبوی دارد و از لحاظ شرعی ناپسند است و به ویژه ، می توان آن را سدی در راه تشکیل خانواده محسوب داشت.

بنابراین ، مهر که از جانب مرد به زن داده می شود، می تواند کمبود سهم الارث زن را در حقوق ما تا حدی جبران کند. بعلاوه مهر در عرف نشانه ارج و احترامی اشت که مرد برای زن قائل شده و مظهر تعهد شوهر برای تامین زندگی زن است.

گاهی مهریه که معمولا هنگام انحلال ازدواج مطالبه مهریه شود، مانع گسستن پیوند زناشویی می گردد و تضمینی برای وام ازدواج به شمار می آید. در صورت وقوع طلاق یا طلاق توافقی، مالی که زن به عنوان مهر می گیرد.

یکی از سنت های بسیار کهن در روابط خانوادگی این بوده که زوج در هنگام ازوداج ، برای زن حق ( مهر ) قائل می شده و چیزی از مال خود به زن می پرداخته اشت. شرع مقدس اسام نیز ، حق ( مهریه ) را برای زن تایید کرده و قوانین خاصیبرای آن بیان نموده است.

مهر به فتح میم به معنای صداق است. در واقع مهریه معنای صداق ( صداقت و راستی ) و نشان دهنده صداقت مرد نسبت به همسر خود است.

در اصلاح فقه و قانون مدنی مهر ( عبارت است از مال ( و یا چیزی که قائم مال باشد ) معین و مشخصی که زوج ( شوهر ) به زوجه ( زن ) به هنگام عقد نکاح می دهد و یا به نفع زوجه بر ذمه می گیرد.

سه منبع حقوق مالی برای زنان پیش بینی شده است که عبارتند از : مهریه، نفقه و ارث. اگر چه در حال حاضر مهریه هنگام خواستگاری و نامزدی از سوی بزرگان و خانواده پسر و دختر تعیین و توافق می گردد. مهریه با توافق مالی فی مابین زن و مرد به هنگام عقد نکاح بوده و در واقع از لحاظ قانونی و شرعی لازم است و بر شوهر تحمیل می شود و فقط زن  و شوهر می توانند هنگام عقد یا پس از آن مقدار مهریه را با توافق و رضایت تعیین کنند.

مهریه ممکن است عین باشد، یعنی خود یک چیز مثل، خانه، زمین و یا چیزی که منفعت داشته باشد. مثل اجاره خانه یا میوه درختان یا منافع حیوانات. همچنین می توان تعهد بر کار و اعمال انسان مثل آموزش یک هنر یا آموزش زبان، تعلیم موسیقی و از این قبیل را هم مهریه قرار داد.

همچنین ممکن است مهریه هیچ یک از آنها نبوده، بلکه حق باشد. این حق عبارت است از حق دینی و حق عینی.

مهرالمسمی : مهری را که زن و شوهر ضمن عقد نکاح یا پس از آن، با توافق یکدیگر معین می کنند و یا تعیین آن را به عهده شخص سوم می گذارند. در اصطلاح مهرالمسمی می نامند. در واقع مهریه که در عقدنامه ثبت شده اشت باید ارزش مالی داشته، مشخص، معلوم و معین باشد و غیرعقلانی و غیر شرعی هم نباشد.

این مهریه محدود به سقف نیست، یعنی محدودیتی در تعیین مقدار آن وجود ندارد و زن و شوهر می توانند به هر اندازه که تمایل دارند نسبت به آن توافق کننند و پس از توافق و انعقاد عقد نکاح ، شوهر ملزم به پرداخت آن می باشد.

مهرالسنه : مهری است که پیامبر برای حضرت زهرا تعیین نموده و آن عبارت از 262 مثقال و نیم پول نقره مسکوک بوده است.

مهرالمثل : ممکن است در عقد نکاح ، مهر تعیین نشود ، در این صورت زن و شوهر می توانند پس از وقوع عقد با موافقت یکدیگر نسبت به تعیین مهر توافق کنند. مهر المثل ، مهری است که در نکاح پس از وقوع نزدیکی و قبل از توفق و رضایت بر سر مهر معین و مشخص به حسب شرافت و اوضاع و احوال زن به او تعلق می گرد.

در واقع برای تعیین مهرالمثل باید وضعیت زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات، از جمله وضعیت فردی و تحصیلات زن نسبت به کسانی که از نظر اجتماعی هم شان او هستند در نظر گرفته شود. همچنین شان اجتماعی شوهر نیز در تعیین مهرالمثل مورد توجه قرار می گیرد.

برای تعیین مهرامثل، چه زمانی را باید در نظر گرفت؟ زمان عقد یا نزدیکی؟

نظر فقهای اسلامی در این مورد متفاوت است. اینطور به نظر می رسد که مهرالمثل با توجه به ارز آن زمان تعیین می گردد. یعنی در روز دخول است که مهرالمثل بر عهده شوهر ثابت و واجب می شود.

یکی از نکاتی که افراد باید به آن توجه بسیار ویژه ای داشته باشند ، انتخاب بهترین وکیل مهریه می باشد . وکیلی که علاوه بر علم و دانش در این قضیه ، از تجربه و مهارت نیز برخوردار باشد . مهریه از جمله حقوق مالی زوجه ( زن ) ، می باشد که به محض منعقد شدن عقد نکاح ، زن مالک آن می شود و زوج ( مرد ) موظف است هر زمان که زوجه مهریه اش را مطالبه کرد ، مهریه را بپردازد . در خصوص مهریه باید افزود که : مهریه زوجه بر طبق قانون مدنی ، با تراضی و توافق زن و مرد تعیین می شود اما در برخی موارد ، سنت های خانوادگی نیز در تعیین مهریه زوجه ، بی تاثیر نیستند .

مهریه زوجه باید دارای شرایطی باشد به این معنا که ، نمی توان حتی با توافق چیزی را که مالیت ندارد یعنی ارزش مالی ندارد ، یا قابل تملک کردن نیست و یا حتی ، مشروع نمی باشد ( به عنوان مثال : نمی توان مشروبات الکلی را ، به عنوان مهریه زن در نظر گرفت ) ، و … را به عنوان مهریه زوجه تعیین نمود . بنابراین مهریه زوجه ، می تواند عین معین همچون : باغ ، خانه ، ویلا ، ماشین ، و … یا عین کلی همچون : سکه طلا ، و .. باشد . و یا حتی زوجه می تواند انجام دادن یا انجام ندادن عملی را ، به عنوان مهریه خود تعیین کند . اما در کل باید حتما مهریه زوجه مالیت داشت باشد و ارزش‌ مالی داشته باشد . ( مثلا : مهریه زوجه یک کیلو گرم‌بال مگس نباشد ،‌ چنین مهریه ای مالیت ندارد ) .

 1. کپی کارت ملی
 2. اصل شناسنامه
 3. اصل سند ازدواج
 4. اگر سند ازدواج نباشد باید رونوشت از محل عقد گرفته شود

مهریه زن به طور کلی به دو نوع : مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه ، تقسیم می شود . در مهریه عندالمطالبه : زوجه هر زمان که بخواهد و تمایل داشته باشد ( چه پس از جاری شدن صیغه نکاح ( اعم از نکاح دائم یا نکاح موقت ) ، چه در طول زندگی زناشویی ، چه در زمان طلاق و جدایی ، و … ) ، می تواند مهریه اش را مطالبه کند . اما مهریه عندالاستطاعه خلاف این امر‌ می باشد و در واقع می توان گفت که : تفاوت اصلی و اساسی مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه ، در همین خصوص می باشد که در این نوع مهریه ، زن برای مطالبه کردن مهریه اش باید استطاعت مالی مرد را ثابت کند .

بنابراین بهترین وکیل مهریه ، فردی می باشد که احاطه کامل در خصوص موضوعات حقوق خانواده دارد ، در میان جامعه وکلا نیز زبانزد وکیل های آن شهر یا حتی کشور می باشد ، در واقع بهترین وکیل مهریه فردی است که ، بتواند به بهترین صورت از موکل خود ، دفاع کند .

بله. به علت اینکه وکیل مهریه به تمامی قانون ها مسلط است و براحتی می توانند حق  و حقوق شما را بگیرند. شما با گرفتن یک وکیل مهریه کارهای خود را زودتر انجام دهید.

این یک سوال کلی است که باید خیلی جزئی پاسخ داده شود. اما اگر مرد مالی داشته باشد و حقوق بگیر باشد و یا حساب بانکی به نام خودش داشته باشد و گردش مالی داشته باشد می توانید با کمک وکیل مهریه حق خود را بگیرید.

مهریه مالی است که مرد در هنگام انعقاد عقد نکاح می بایست به زن خود بپردازد یا مکلف به پرداخت می شود و زن به محض وقوع عقد، مالک مهریه می شود.

معمولا پس از بروز اختلاف بین زوجین زن به دنبال اجرا گذاشتن مهریه خود و مرد به دنبال اقساط کردن و یا نپرداختن مهریه هستند ولی رعایت مصالح و توان مالی زوج نیز باید و بهتر است در پرداخت یا مطالبه مهریه در نظر گرفته شود.

 1. امکان داشتن مشاوره با وکیل مهریه به صورت آنلاین یا حضوری
 2. ممنوع الخروج کردن زوج از طریق اجرای مهریه
 3. امکان مزایده گذاشتن املاک در صورت تمایل زن
 4. تنظیم وکالت نامه از طریق سامانه ثنا
 5. رفتن وکیل در اجرای ثبت
 6. ارائه گزارش به موکل که پرونده در چه مرحله ای است

در سند ازدواج درج مهریه عندالمطالبه، بدین معناست که امکان درخواست دریافت مهریه در هر زمانی برای زن وجود دارد . پس در صورت نوشتن اين عبارت در سند رسمي ازدواج كه زوج نیز آنرا امضاء نموده باشد ، زن هر وقت بخواهد مي تواند مهريه خود را از مرد مطالبه کند.

طبق قانون جدید، سقف مهریه یکصد و ده سکه طرح جدید اعلام شده است.

png نویسنده

اگر مهریه 110 سکه یا کمتر از 110 سکه باشد در اینصورت یاید تمامی مهریه پرداخت شود، در غیر اینصورت برابر قانون رفتار خواهد شد. یعنی اگر زن مهریه را از طریق دادگاه مطالبه نماید و مرد آنرا پرداخت نکند و اموالی هم برای توقیف نداشته باشد در نهایت راهی زندان خواهد شد. اگر مهریه بیشتر از 110 سکه تعیین شده باشد در این وضعیت، ابتدا باید 110 سکه مطابق قانون پرداخت گردد. پس از آن دادگاه تمکن مالی و توانایی پرداخت زوج را بررسی کرده و بر اساس وضعیت مالی و تمکن وی تصمیم گیری خواهد کرد.

در صورتی که زوجه برای وصول مهریه خود دادخواست به دادگاه تقدیم نماید، میبایست هزینه دادرسی به میزان سه درصد مبلغ خواسته را پرداخت نماید. به طور مثال اگر مهریه وجه نقد باشد باید به میزان سه درصد آن بابت هزینه دادرسی تمبر باطل شود و یا اگر مهریه تعیین شده سکه باشد، قیمت کل تعداد سکه ها بر اساس قیمت روز محاسبه و به میزان سه درصد از کل آن مبلغ، تمبر باطل میشود و در صورتی که حکم به نفع زوجه صادر گردد زوج علاوه بر پرداخت مهریه طبق قانون مسئول پرداخت کل هزینه دادرسی و ابطال تمبر نیز خواهد بود.

همچنین در صورتی که زوجه برای انجام اقدامات قانونی خود به وکیل دادگستری وکالت دهد هزینه وکیل مهریه نیز از زوج قابل مطالبه است.

 • امکان انجام سریع کارها مانند توقیف اموال
 • تجربه کافی در زمینه انجام مراحل قانونی و ثبت
 • عدم نیاز رفتن به شهر دیگر در صورتی که محل سکونت و عقد یکجا نباشد.
 • دفاع از موکل در دادگاه توسط وکلای مجرب مهریه
 • و...

در صورتی که مرد توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد، می تواند درخواست اعسار و تقسیط بدهد. معسر کسی است که به دلیل عدم کافی بودن دارایی یا عدم دسترسی به اموالش قادر به پرداخت بدهی خود نمی باشد ولی تقدیم دادخواست اعسار مانع از بازداشت شدن زوج نمی شود. زیرا ثبت کردن دادخواست دلیل بر پذیرفتن آن نیست و این مساله باید در دادگاه ثابت گردد.

درخواست اعسار زوج در هر مرحله ای از دادگاه پذیرفته می شود.زوج میتواند با تقدیم دادخواست اعسار یا تقسیط مهریه به دادگاه تقاضای صدور حکم نماید. که در صورت اثبات اعسار اگر بازداشت باشد فورا آزاد می شود.

از آنجا که اعسار حالت همیشگی و ثابتی نیست ممکن است زوج در مدت زمانی معسر بوده و توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد و در زمان دیگری تمکن مالی داشته باشد. بنابراین نگرفتن حکم تقسیط مهریه و حکم به رد اعسار مانعی برای پذیرش دوباره این درخواست نمی باشد.

چند سوال رایج و مهم در مورد مهریه و همچنین نیاز یا عدم نیاز به داشتن وکیل برای مهریه را در ذیل مرور میکنیم.

1- در صورتی که خانم رابطه نامشروع داشته باشد آیا مرد از دادن مهریه معاف میشود؟

 • بگذارید شفاف و صریح عرض کنیم، هر عملی هم که خانم انجام داده باشد چه رابطه با شخص دیگر چه قتل همسر خود چه…. مهریه بر مرد واجب بوده و باید پرداخت شود.
 • موارد بسیار انگشت شمار و محدودی وجود دارد که زوج از دادن مهریه میتواند معاف شود ( مثل داشتن مشکل یا بیماری خاص زن که قبل از عقد به مرد اعلام نشده و موجب باطل شدن اساس ازدواج میشود که اثبات آن نیز بسیار دشوار خواهد بود)
 • پس خیال آقایان راحت! در هر شرایطی باید مهریه پرداخت شود.

2- مهریه خانم اگر بالاتر از 110 سکه باشد، میتواند تمام آن رو بگیرید؟

 • بله. یکی از تفکرات اشتباه در مورد مهریه که بسیار هم باب شده است بحث تعداد مهریه و اعسار و مشکلات آن است. در حالت کلی در بیش از 95% پرونده ها، کل مهریه به اقا واجب است و باید پرداخت شود. حتی اگر این میزان مهریه معدل 100000 سکه هم باشد فرقی در اصل ماجرا نمیکند! و فقط مرد میتواند تقاضای تقسیط کرده و مهریه را به صورت قسط بندی پرداخت کند. حتی اگر این پرداخت ها ده ها سال هم طول بکشد.

3- برای مطالبه مهریه می شود بر روی خانه – زمین – ملک – ماشین – حساب بانکی و ….. اقدام کرد؟

 • بله حتی برای گرفتن مهریه میتوان درخواست انسداد خط 0912 آقا را هم داد و خط موبایل وی را برای خود کرد! در واقع هر چیزی که ارزش مالی داشته باشد را میتوان از طریق دادگاه تقاضا کرد.

در مورد ملک اگر مرد فقط صاحب یک خانه باشد که در آن زندگی میکند، آن را به عنوان سرپناه خود معرفی میکند و نمی توان بر روی آن اقدام خاصی کرد( مگر در موارد محدود که متراژ و قیمت ملک از حد متعارف عمومی بالاتر باشد)
در مورد ماشین نیز اگر وسیله نقلیه ضروری برای انجام کار مرد باشد نمیتوان روی آن اقدام کرد. وکیل مهریه ( مثلا وانت یا اتوبوس جز این موارد محسوب می شوند) ولی تقریبا تمام ماشین های سواری را به عنوان مهریه میتوان طلب کرد.
گرفتن دستور توقیف حقوق: اگر مرد کارمند رسمی جایی باشد و فیش حقوقی داشته باشد، در صورتی که فرزندی نداشته باشند میتوان دادخواست توقیف 1/3 درآمد مرد را داشت و درصورت داشتن فرزند این مقدار به 1/4 کاهش پیدا میکند
به طور کلی هر چیزی که ارزش مالی داشته باشد و جز نیاز های اولیه مرد نباشد میتوان برای توقیف آن از دادگاه دستور گرفت. حتی حساب بانکی و غیره…

4- اگر زوج ( مرد) قبل از درخواست مهریه تمام اموال خود مثل خانه و ماشین و غیره را به نام کس دیگری بزند، خانم برای دریافت مهریه با مشکل مواجه میشود؟

 • واقعیت این است که بله کار برای زوجه کمی مشکل تر میشود ولی اگر خانم وکیل برای مهریه گرفته باشد یا خودش پیگیری های لازم حقوقی را بلد باشد میتواند این کار مرد را بدون تاثیر کرده و مهریه خود را از ملک یا ماشین یا…. واگذار شده به طور کامل برداشت کند. برای دریافت جزییات بیشتر در این مورد لطفا تماس بگیرید.

5- فرق مهریه عندالاستطاعه با مهریه عندالمطالبه چست ؟

معمولا در عقدنامه اشخاص در 99% مواقع نوع مهریه عندالمطالبه ذکر میشود، به معنی اینکه هر زمان که زن درخواست مهریه را کرد مرد باید بپردازد و اگر توان مالی پرداخت نداشته باشد باید خود مرد این موضوع را به دادگاه اثبات کند. ( که فرایند نسبتا دشواری دارد) اگر نوع مهریه شما از نوع عندالاستطاعه باشد ، دقیقا برعکس میشود و زمانی که زوجه درخواست مهریه داشته باشد، باید به دادگاه اثبات کند که همسرش توان پرداخت مهریه را دارد. برای دریافت جزییات بیشتر و مشاوره تخصصی با وکیل مهریه لطفا با دفتر وکالت ما تماس بگیرید.

جهت مشاوره حقوقی با بهترین وکیل مهریه می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

در اسلام به طور کلی مهری که طرفینِ ازدواج درباره آن توافق کرده و رضایت کافی داشته باشند، پذیرفته است. حال چه این مبلغ کم باشد، چه زیاد. در مورد حداکثرِ میزان آن نیز از لحاظ شرعی مقدار معینی مطرح نشده است. اما در روایات متعدد، مهریه بالا مذموم شمرده شده و از نشانه های بد قدمی زن و بذر کینه در بنیان خانواده به حساب می آید.

طبق قانون مدنی، زن شرعاً و قانوناً مالک مهریه بوده و در نوع تصرف آن هیچ محدودیتی ندارد. اما طبق ماده ۱۰۸۰ و ۱۰۸۷ قانون مدنی، چیزی که بسیار اهمیت دارد این است که زوجین هر دو از مبلغی که بابت مهریه تعیین می شود، رضایت کامل داشته باشند. این مسئله تا درجه ای اهمیت دارد که اگر افراد دیگر به غیر از زوجینِ اصلی، مثلاً بزرگترهای خانواده، به جای آنها سر مبلغ مهریه توافق کنند و مرد از آن مبلغ رضایت نداشته باشد، می تواند از پرداخت مهریه سر باز زده و زیر بار نرود.

مهریه، مبلغی است که طبق شرع اسلام پس از عقد از طرف شوهر به زن تعلق می گیرد و نشانه ای از مهر، صداقت و صمیمیت مرد نسبت به زوجه خود است. سنتی پسندیده است که پیامبر عظیم الشان اسلام نیز به آن تاکید و خود نیز به آن عمل می کردند.

تصویر
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir و 09101003514

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.