سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو، با هدف پرداخت مالیات انتقال خودرو، پیش از مراجعه به مراکز تعویض پلاک، برای شهروندان ایجاد گردیده است. نحوه پرداخت مالیات انتقال خودرو از طریق این سامانه، بدین صورت است که اشخاص متقاضی باید به درگاه ملی خدمات مالیات مراجعه کرده و با کد ملی و شماره همراه به نام خود، مراحل ثبت نام و پرداخت را انجام دهند. 

با شیوع کرونا، تمامی ارگان ها، تلاش کردند با طراحی سامانه های اینترنتی، مراجعه حضوری متقاضیان را کاهش دهند تا آنها بتوانند خدمات مورد نیاز خود را به صورت الکترونیکی دریافت نمایند. درگاه ملی خدمات مالیات نیز با هدف ارائه خدمات اینترنتی در خصوص پرداخت مالیات طراحی شده است. یکی از امکانات مهمی که درگاه ملی خدمات ارائه می دهد، امکان پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو می باشد.

سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو، با هدف ارائه خدمات مالیاتی به شهروندان، در زمینه پرداخت مالیات خودرو، طراحی شده تا آنها قبل از مراجعه به مراکز تعویض پلاک، اقدام به پرداخت مالیات نمایند. یکی از علل اهمیت پرداخت مالیات خودرو از طریق این سامانه، آن است که اگر انتقال دهندگان، قبل از تعویض پلاک خودرو، از پرداخت مالیات خودداری کنند، هیچ گونه خدماتی، هنگام مراجعه به مراکز تعویض پلاک به آنها ارائه نمی شود. بنابراین، لازم است که مودیان مالیاتی، با مراحل ورود به سایت و نحوه پرداخت مالیات خودرو از طریق آن، آشنا شوند.

با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله قصد داریم، در ابتدا سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو cartransfer.tax.gov.ir را معرفی نماییم. سپس در ادامه، مراحل ورود به سایت و نحوه پرداخت از این سامانه را توضیح دهیم و در نهایت، نکات مربوط به پرداخت مالیات انتقال خودرو از سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو را بررسی کنیم. اگر در خصوص این موضوع، سوالاتی دارید، در این مقاله همراه ما باشید.

کاربران، جهت ورود به سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو، به آدرس cartransfer.tax.gov.ir مراجعه کنند.

 

یکی از انواع مالیات، مالیات خودرو می باشد. خودرو، یکی از اموالی است که همچون خانه، مشمول مالیات بر دارایی می باشد. مالیات خودرو، نوعی از مالیات های مستقیم بوده که مالکین خودرو موظف هستند تا درصد مشخصی از ارزش ماشین خود را به عنوان مالیات به دولت بپردازند. اگر این نوع از مالیات پرداخت نشود، افراد نمی توانند خودرو خود را به سایر اشخاص انتقال دهند.

یکی از مهم ترین اهداف سازمان امور مالیاتی کشور، این موضوع است که ارائه خدمات مربوط به پرداخت مالیات، هرروزه تسریع یابد. به همین منظور، درگاه ملی خدمات مالیات my.tax.gov.ir، توسط این سازمان طراحی شده است. یکی از خدماتی و امکاناتی که از طریق این درگاه فراهم شده، پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو در سایت cartransfer.tax.gov.ir می باشد.

راه اندازی سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو به نشانی cartransfer.tax.gov.ir ، سبب شده است که اشخاص که متقاضی انتقال خودرو هستند، قبل از مراجعه به مراکز تعویض پلاک، بتوانند مالیات انتقال خودرو را به راحتی و به صورت اینترنتی و بدون نیاز به مراجعه حضوری پرداخت نمایند.

لازم به ذکر است که سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو cartransfer.tax.gov.ir، خدمات متنوعی، همچون ثبت نام اظهارنامه های مالیاتی، پرداخت مالیات واحد های مسکونی خالی از سکنه، پرداخت قبض های مالیات و مشاهده قبض های پرداختی را به مودیان مالیاتی ارائه می دهد.

باید به این نکته، اشاره شود که پرداخت مالیات انتقال خودرو، قبل از انتقال آن، الزامی می باشد و اگرانتقال دهندگان خودرو، از اقدام به این امر خودداری نمایند، هنگامی که به سامانه نوبت دهی تعویض پلاک nobatdehi.epolice.ir ، مراکز تعویض پلاک و یا دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند، هیچ گونه خدماتی در این خصوص به آنها ارائه نمی شود.

 

در بخش قبل، سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو cartransfer.tax.gov.ir را معرفی نمودیم و راجع به این موضوع صحبت کردیم که این سامانه، با هدف ایجاد امکان پرداخت الکترونیکی مالیات نقل و انتقال خودرو، پیش از مراجعه به مراکز تعویض پلاک، طراحی شده است این سامانه خدمات دیگری نیز مانند پرداخت قبض مالیات ارائه می دهد. حال در این بخش، قصد داریم، نحوه پرداخت مالیات خودرو از سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو را توضیح دهیم که طبق راهنمای تصویری زیر می باشد:

در اولین مرحله، شما باید آدرس اینترنتی سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو، یعنی my.tax.gov.ir در مرورگر دستگاه خود وارد کرده و بر روی اولین لینک، کلیک نمایید.

پس از ورود به سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو، صفحه زیر برای شما نمایش داده می شود که باید گزینه ثبت نام را انتخاب کنید.

بعد از کلیک بر روی عبارت ثبت نام، صفحه زیر، در سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو، برای شما نمایش داده می شود که باید کد ملی، تاریخ تولد، شماره تلفن همراه به نام خودتان و منطبق با کد ملی را همراه با متن تصویر امنیتی، در کادرهای مربوطه وارد کرده و مجددا برروی گزینه ثبت نام، کلیک نمایید.

بعد از آن که مراحل ثبت نام را به صورت صحیح تکمیل کردید. رمز ورود به سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو، برای شما پیامک خواهد شد. سپس، شما مجددا باید گزینه ورود به سایت را کلیک نمایید و با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور خود، اقدام به استفاده از خدمات این سامانه کنید. 

بعد از ورود به سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو، یک کد شش رقمی برای شما پیامک می شود. اکنون، باید کد را در کادر مربوطه وارد کرده و برروی گزینه ورود به سامانه کلیک نمایید.

بعد از ورود به سامانه cartransfer.tax.gov.ir، صفحه زیر برا ملاحظه کرده که تمامی امکانات درگاه ملی خدمات مالیاتی نمایش داده می شود. برای پرداخت مالیات خودرو از سامانه دریافت مالیات تعویض پلاک خودرو، برروی ششمین گزینه در سمت راست صفحه کلیک نمایید.

در این مرحله، صفحه زیر برای شما نمایش داده می شود که در آن، میزان کل مالیات قابل پرداخت و همچنین، میزان مالیات پرداخت شده قبلی، ارائه شده است. اکنون می توانید برای پرداخت مالیات خودرو از سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو اقدام نمایید.

باید به این نکته اشاره شود که رمز ورود به سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو cartransfer.tax.gov.ir، به شماره همراهی پیامک می شود که لزوما با کد ملی شخص متقاضی تطابق داشته باشد. بنابراین، برای استفاده از خدمات سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو حتما از سیم کارت به نام خود استفاده نمایید.

 

در بخش قبل، در خصوص نحوه پرداخت مالیات انتقال خودرو از سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو cartransfer.tax.gov.ir صحبت کردیم و گفتیم که اشخاصی که متقاضی پرداخت مالیات انتقال خودرو هستند، باید به سامانه my.tax.gov.ir مراجعه کرده و اطلاعات ثبت نام را تکمیل نمایند. در این بخش، قصد داریم نکات مربوط به پرداخت مالیات خودرو از سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو را توضیح دهیم. این نکات عباتند از:

این سایت، صرفا برای پرداخت مالیات انتقال دهندگان خودرو، طراحی نشده است و افراد متقاضی انتقال موتور سیکلت نیز می توانند از خدمات این سایت استفاده کنند.

اگر انتقال دهندگان انواع خودرو و موتور سیکلت، قبل از تعویض یا انتقال پلاک ، از پرداخت مالیات خودداری نمایند، این موضوع، مانع ارائه خدمات به آنها در هنگام مراجعه به مراکز تعویض پلاک و یا دفاتر اسناد رسمی می شود.

 ثبت نام در سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو cartransfer.tax.gov.ir، لزوما باید با سیم کارتی انجام گیرد که به نام شخص متقاضی است و با کد ملی و تاریخ تولد وی تطابق دارد.

تمامی خدمات سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو، مانند سامانه عملیات الکترونیکی امور مالیاتی tax.gov.ir به صورت اینترنتی ارائه می شود و نیازی به مراجعه حضوری اشخاص متقاضی نمی باشد.

پرداخت کننده مالیات، برای این که بتواند مالیات مذکور را از طریق سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو cartransfer.tax.gov.ir، پرداخت نماید، باید دارای یکی از کارت های بانکی عضو شبکه شتاب باشد.

کارت پرداخت کننده مالیات نقل و انتقال خودرو، باید دارای رمز پویا باشد. برای فعال سازی رمز پویا، شخص متقاضی باید به یکی از شعب صادر کننده کارت، مراجعه نماید. زیرا صرف داشتن رمز دوم، برای انجام معاملات کافی نبوده و سقف جا به جایی مبلغ به صورت اینترنتی، با رمز دوم ایستا، فقط 100 هزار تومان در هر 24 ساعت می باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو در کانال تلگرام حقوق تجاری عضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو پاسخ دهند.

 

1- سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو با چه هدفی ایجاد شده است؟

 

سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو با هدف پرداخت اینترنتی مالیات خودرو پیش از مراجعه به مراکز تعویض پلاک برای شهروندان ایجاد گردید که این موضوع در متن مقاله توضیح داده شده است.

 

2- نحوه پرداخت مالیات خودرو از سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو به چه صورت است؟

 

نحوه پرداخت مالیات خودرو از طریق این سامانه بدین صورت است که اشخاص متقاضی باید به سایت my.tax.gov.ir مراجعه کرده و با کدملی و شماره همراه به نام خود مراحل ثبت نام را انجام دهند که این موضوع در متن مقاله توضیح داده شده است.

 

3- نکات مربوط به پرداخت مالیات خودرو از سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو شامل چه مواردی می باشد؟

 

این سایت صرفا برای پرداخت مالیات انتقال دهندگان خودرو طراحی نشده است و افراد متقاضی موتور سیکلت نیز می توانند از خدمات این سایت استفاده کنند سایر نکات در متن مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است.

تصویر
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir و 09101003514

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.