فک رهن چیست ؟ یعنی آزاد کردن سند ملکی که در رهن و گرو بانک بوده است.

برای خرید و فروش املاک باید حتما آن‌ها را از حالت رهن خارج کنیم. موارد زیر منجر به فک رهن می‌شود:

  • تسویه بدهی و آزاد کردن ملک
  • شخصی که ملک در گرو اوست از طلب خود صرف نظر کند
  • مال مرهونه از بین برود

در ادامه با فک رهن و قوانین آن آشنا می‌شویم.

در تعریف عقد رهن و شرایط عقد رهن گفتیم ، رهن قراردادی است که به موجب آن مدیون مالی را برای وثیقه به داین می دهد . به عبارتی در صورتی که کسی به دیگری بدهی داشته باشد یا دین دیگری بر عهده داشته باشد ، مدیون یا بدهکار مالی را به عنوان وثیقه به طلبکار یا داین می دهد تا در صورتی که بدهکار طلب خود را پرداخت نکرد ، طلبکار از مال وثیقه ای بتواند طلب خود را بردارد . اقسام عقد رهن هر کدام به ترتیبی همین موضوع را پوشش می دهد . اما موضوع بعدی در عقد رهن این است که این قرارداد چه زمانی خاتمه می یابد . از این رو در این مقاله به مفهوم فک رهن و موارد فک رهن می پردازیم .

فک به معنای آزاد کردن است . فک رهن در اصطلاح حقوقی و فقهی به این معناست که مالی از حالت رهن و وثیقه خارج شود و در  واقع مال آزاد محسوب شود . فک رهن معمولا زمانی رخ می دهد که بدهکار طلب خود را پرداخته باشد . البته این تنها حالت فک رهن نیست و موارد دیگری هم برای فک رهن وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم .

در رابطه با فک رهن قانون صراحتا صحبتی نکرده است اما با مراجع به سایر منابع قانونی می توان دریافت که موارد فک رهن کدام است : 

1-اولین مورد فک رهن زمانی است که بدهکار ، طلب خود را پرداخت کند ؛ در واقع با اداء دین عقد رهن فک می شود . 

2- دومین مورد فک رهن مربوط به زمانی است که هر دو طرف قرارداد اقدام به فسخ عقد رهن کنند . 

3- مورد بعدی که امکان فک رهن را به وجود می آورد فسخ قرارداد رهن از طرف رهن گیرنده است . 

4- زمانی که مال مورد رهن به دلایلی ، مثل آفت ، به طور کلی از بین برود .

5- از موارد دیگر فک رهن زمانی است که ذمه رهن دهنده به دلیلی مثل ابراء از بری شود . 

  1.  سپرده‌گذاری
  2.  تسویه حساب کامل

در این روش متقاضی به بانک مراجعه می‌کند، میزان مانده بدهی او محاسبه می‌شود و مبلغی حدود ۱۱۰ درصد این مانده بدهی در بانک توسط متقاضی سپرده‌گذاری می‌شود و با این کار ملک از رهن بانک خارج می‌شود. البته لازم به ذکر است که بعد از سپرده‌گذاری شخص باید به پرداخت اقساط وام خود ادامه دهد و تا زمانی که این اقساط به پایان نرسد امکان دست زدن به مبلغ سپرده وجود ندارد. خوب است بدانید که بانک در ازای مبلغی که سپرده‌گذاری شده به صاحب سپرده سود می‌پردازد که این سود معادل بالاترین نرخ سود مجاز است، شخص می‌تواند با همین سود اقساط وام خود را بپردازد.

یک راه دیگر برای فک رهن، تسویه کامل بدهی است.

اگر خانه و ملک شما وام دارد و تعدادی از اقساط آن را پرداخت کرده‌اید، در زمان فروش باید اقساط باقی مانده و بدهی تسویه نشده را به بانک بپردازید تا ملک از رهن بانک خارج شود. برای این کار متقاضی باید با مراجعه به بانک برای تسویه حساب درخواست بدهد، بانک میزان بدهی باقی‌مانده را محاسبه می‌کند و متقاضی با پرداخت این مبلغ به طور کامل، سند خانه خود را از رهن خارج می‌کند.

تصویر
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir و 09101003514

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.