مجازات شرکت در پارتی : این روزها شرکت در پارتی و مهمانی های مختلط  به یک امر متداول میان نوجوانان و جوانان تبدیل شده است. بسیاری از جوانان با مقاصد گوناگون و مختلفی مانند تولد ، قبولی در دانشگاه ، جشن فارغ التحصیلی و جشن خروج از کشور اقدام به برگزاری پارتی و مهمانی مختلط می نمایند. حضور در چنین محافلی به خودی خود جرم نیست. اما در عین دوستانه بودن می تواند بستری مناسبی برای وقوع انواع جرایم به حساب بیاد. جرایمی که گاه تهدید کننده ی نظم عمومی جامعه هستند و اینجاست که ضابطین قضایی ورود کرده و همه چیز به یک باره خراب می شود.

طرفداران این مهمانی ها معتقدند ورود به حریم خصوصی افراد مخالف قانون است. اما مسأله ای که وجود دارد و برای بسیاری از افراد سوأل برانگیز است این است که آیا برگزاری پارتی شبانه و مهمانی مختلط جرم است؟ آیا واقعا برای چنین امری مجازات قانونی وجود دارد ؟ مستند قانونی چنین برخوردهایی چیست؟ در ادامه با وکیل کیفری همراه باشید.

صرف شرکت کردن در پارتی و مهمانی مختلط جرم نیست. هیچ مستند قانونی وجود ندارد که شما را از برگزاری و یا رفتن به چنین محافلی بازدارد. به عبارت دیگر جرم انگاری مشخصی در این زمینه صورت نگرفته است. اما بایستی در نظر داشته باشید که چنین محافل و مراسماتی با حواشی بسیار زیادی همراه هستند . تهیه و نگهداری و مصرف مشروبات الکلی ، استعمال مواد مخدر ،برقراری روابط نامشروع و بسیاری موارد دیگر که هریک به تنهایی می تواند جرم به حساب بیاید.

حال به بررسی تک تک این جرایم خواهیم پرداخت .

تهیه و نگهداری و مصرف مشروبات الکلی از منظر قوانین ایران جرم تلقی می گردد. شرب خمر از نظر قانونی مستوجب مجازات حد است. به طوری که شلاق آن قابل خریداری و تبدیل به جزای نقدی نخواهد بود. همچنین امکان تعلیق ، تعویق و تبدیل چنین مجازاتی وجود ندارد.

تهیه کننده ی مشروبات الکلی برای مهمانان در پارتی مختلط  به حبس تعزیری درجه شش از شش ماه تا یک سال و شلاق تعزیری تا 74 ضربه و پرداخت جزای نقدی محکوم خواهد شد.

هنگام ورود مأمورین به محل مهمانی ممکن است برخی از مهمانان مست باشند و برخی دیگر مشروبات الکلی استعمال نکرده اند. طبیعی است که نحوه ی دستگیری و اعمال قانون برای این دو دسته متفاوت خواهد بود. در نهایت افرادی که به جرم استعمال مشروبات الکلی دستگیر شوند به دادسرای امنیت اخلاقی و مجتمع قضایی ارشاد ارجاع می گردند.

اما در هر صورت هر شخصی که در چنین محلی حضور دارد از نظر منکراتی برای او مشکلاتی ایجاد می گردد.

از شایع ترین جرایمی که در پارتی های شبانه و مهمانی های مختلط به چشم می خورد استعمال مواد مخدر است.

بر اساس بند 5 ماده ی 1 قانون مبارزه با مواد مخدر استعمال مواد مخدر اعم از مواد صنعتی و سنتی جرم تلقی می گردد. همچنین علاوه بر استعمال مواد مخدر، تهیه و حمل و یا نگهداری مواد مخدر و خرید و فروش مواد مخدر نیز جرم محسوب می شود. متهمین مطابق قانون مبارزه با مواد مخدر حسب مورد به مجازات حبس یا جزای نقدی به نفع دولت محکوم خواهند شد.

این ماده ی قانونی مستند قانونی برخورد با متخلفین و مجرمین در چنین مهمانی هایی را صراحتا بیان کرده است.

تمامی جرایم مرتبط با مواد مخدر در صلاحیت دادسرا و دادگاه های عمومی و انقلاب قرار دارد.

یکی از بحث برانگیز ترین ابعاد پارتی ها و مهمانی های مختلط جنبه ی ایجاد مزاحمت و سلب آسایش عمومی آن به شمار می رود. اگر در همسایگی شما اقدام به برگزاری پارتی شبانه و یا مهمانی مختلط کرده باشند به طوری که سرو صدا و پایکوبی آنها برای مدت طولانی و به صورت مکرر سبب مزاحمت و سلب آسایش همسایه ها گردد می توان از طریق ارسال اظهارنامه موضوع را به اطلاع آنها رسانید. در غیراین صورت می توان از طریق تماس با پلیس مداخله نمود. مرجع صالح رسیدگی به چنین شکایاتی دادسرا می باشد.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که هرگونه ورود به منزل و حریم خصوصی افراد نیاز به دستور مقامات قضایی دارد و مأمورین پلیس نمی توانند بدون دستور قضایی وارد خانه شده و مداخله کنند.

اساس مهمانی ها و پارتی های مختلط حضور زن و مرد در کنار یکدیگر است. در نتیجه امکان وقوع جرم رابطه ی نامشروع بالاست و هرگونه تماس فیزیکی اعم از بغل کردن و بوسیدن زن و مرد نامحرم نیز می تواند از مصادیق جرم رابطه ی نامشروع به حساب بیاید.

با توجه به قانون مجازات اسلامی، مجازات برقراری رابطه ی نامشروع در صورت اثبات آن،  تا 99 ضربه شلاق تعزیری می باشد.

مسأله ی زنا موضوعی علی حده است که اثبات آن به سادگی امکانپذیر نیست و در چنین شرایطی مطرح نخواهد بود. مگر اینکه شاهدین معتبری برای این کار وجود داشته باشد و مرتکبین آن نزد قاضی اقرار به زنا کنند.

از آنجایی که جرم رابطه ی نامشروع و زنا از جرائم منافی عفت به حساب می آیند تحقیقات مقدماتی آن مستقیما از طریق دادگاه انجام می پذیرد.

صرف شرکت در پارتی شبانه و مهمانی های مختلط جرم نیست و هیچ مستند قانونی برای آن وجود ندارد. اما حضور در چنین محافلی و انجام اعمالی نظیر رقصیدن و پایکوبی جزء اعمال منافی عفت به حساب می آید . از طرفی چنین تجمعاتی مناسب ترین بستر برای بروز جرایمی از قبیل مصرف مشروبات الکلی و استعمال مواد مخدر است. همچنین بحث روابط نامشروع نیز مطرح خواهد شد. در نتیجه با دایره ی گسترده و متعددی از جرایم مختلف روبرو خواهیم بود که لزوم مداخله ی ضابطین دادگستری را توجیه می کند.

اما در صورتی که بتوانید ثابت کنید در چنین مهمانی هایی مرتکب جرمی نشده اید و صرفا یک مهمان ساده بودید هیچ مجازاتی در انتظار شما نخواهد بود. حضور یک وکیل حرفه ای و باتجربه می تواند راهگشا و راهنمای خوبی برای شما باشد.

تصویر
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir و 09101003514

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.