هرچند سایت پلیس فتا ، مرجع رسمی شکایت نیست ، اما می توان از طریق سامانه پلیس فتا ، اقدام به ثبت تخلفات در حوزه بازی ها ، نرم افزارها و سایت های اینترنتی نمود . برای شکایت پلیس فتا ، متقاضی ابتدا ، باید اقدام به ثبت نام در سایت پلیس فتا نموده و سپس ، نمونه فرم شکایت پلیس فتا را تکمیل کند . بنابراین ، نحوه پر کردن فرم شکایت ، به صورتی کاملا غیر حضوری و اینترنتی است .

در سال های اخیر ، استفاده از اینترنت ، سایت ها ، شبکه های اجتماعی و برنامه هایی ، مثل واتساپ و تلگرام و اینستاگرام ، به نحوه چشمگیری گسترش یافته است و به همین دلیل ، برخی از فعالیت ها و اقدامات مجرمانه ای که تا پیش از آن ، از طریق فضای واقعی در جامعه صورت می گرفت ، اکنون ، در فضای مجازی و با استفاده از سایت ها و نرم افزارهای مجازی صورت می گیرد .

با توجه به اهمیت حفظ امنیت کاربران در فضای مجازی و مقابله با اقدامات مجرمانه در این فضا ، شاخه نسبتا جدیدی از ر، با عنوان پلیس فتا ایجاد شده که به عنوان یک نهاد تخصصی ، عهده دار نظارت و کشف جرایم اینترنتی و سایبری است . لذا امر تحقیق و کشف جرایم اینترنتی ، اصولا از طریق پلیس فتا انجام می شود . همچنین ف علی رغم اینکه رسیدگی به شکایت ، می بایست توسط مراجع قضایی صورت گیرد ، اما ثبت شکایت و به عبارتی ، ثبت گزارشات مردمی ، در حوزه جرایم اینترنتی ، می تواند از طریق ثبت نام و پر کردن فرم شکایت پلیس فتا نیز انجام شود .

به همین مناسبت ، در این مقاله قصد داریم ، به بررسی این موضوع بپردازیم که شکایت در پلیس فتا از طریق نمونه فرم موجود در سایت ، به چه صورت است و پس از بررسی نحوه ثبت نام در سایت پلیس فتا برای دریافت نمونه فرم شکایت ، نحوه پر کردن فرم مزبور را نیز مورد بررسی قرار دهیم .

بیشتر بخوانید : وکیل طلاق آنلاین، تلفنی و حضوری

وکیل طلاق به نوعی یک وکیل خانواده بوده که علاوه بر تسلط بر قوانین طلاق بر سایر مسائل مربوط به حقوق خانواده مسلط است. اجرت‌المثل ایام زوجیت، حضانت فرزندان، ممنوع‌الخروجی فرزندان، تنصیف دارایی شوهر، قوانین ملاقات فرزند و غیره اشاره کرد.

یکی از مهم ترین مراجعی که عهده دار حفظ نظم و امنیت در کشور ما هست ، پلیس و مراجع انتظامی می باشند که تحت عنوان ر نیز شناخته می شوند . از جمله مهم ترین شاخه های پلیس که به صورت تخصصی ، در زمینه پیشگیری و کشف جرایم ارتکابی در حوزه فضای مجازی ، مشغول فعالیت می باشد ، پلیس فتا است . بر این اساس ، مراقبت و نظارت بر فضای تولید و تبادل اطلاعات ، با هدف جلوگیری از تبدیل شدن این فضا به محلی برای ارتکاب جرم ، از جمله مهم ترین وظایف و تکالیف پلیس فتا محسوب می شود .

البته ، همانطور که گفته شد ، پلیس فتا ، نوعی مرجع انتظامی و نه مرجع قضایی است . به همین دلیل ، علی الاصول ، وظیفه ذاتی پلیس فتا ، رسیدگی به شکایات و یا صدور حکم در خصوص جرایم اینترنتی موضوع قانون جرایم رایانه ای ، نبوده و این موارد ، بر اساس قانون مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی کیفری ، می بایست در دادگاه های کیفری ، مورد رسیدگی قرار گرفته و در مورد آنها ، حکم صادر شود .

به همین دلیل ، زمانی که شخصی ، با جرایمی همچون جرایم اینترنتی مواجه می شود ، در صورتی که قصد داشته باشد از این جرم شکایت کرده و حکم بگیرد ، می بایست به شیوه قانونی ، اقدام به شکایت و پیگیری آن ، از طریق دادسرا و دادگاه های کیفری کرده و پلیس فتا ، نمی تواند در خصوص موضوع ، حکم صادر نماید .

با این حال ، از آن جهت که پلیس فتا ، موظف به پیشگیری از جرم و کشف جرایم ارتکابی در حوزه اینترنت می باشد ، این امکان ، پیش بینی شده است که افراد ، بتوانند در این سامانه ، گزارشات خود را به ثبت برسانند تا پلیس فتا ، با ملاحظه و اطلاع از آنها ، اقدامات لازم را به انجام برساند . به همین دلیل ، در سایت پلیس فتا ، نمونه فرم شکایت قرار گرفته است تا اشخاص ، با پر کردن آن ، برای ثبت شکایت در سایت مزبور، اقدام نمایند.

تمامی افراد ، در صورتی که با یکی از جرایم اینترنتی در حوزه صلاحیت پلیس فتا مواجه شوند ، می توانند از طریق نمونه فرم شکایت پلیس فتا که در سایت مربوطه قرار گرفته است ، اقدام به ثبت گزارش یا شکایت خود نمایند . به همین دلیل ، در قسمت های بعد ، نحوه ثبت نام در سایت پلیس فتا برای دریافت نمونه فرم شکایت و نحوه پر کردن فرم شکایت پلیس فتا را مورد بررسی قرار می دهیم .

در قسمت قبل ، به بررسی این موضوع پرداختیم که فرم شکایت پلیس فتا چیست . همانطور که گفته شد ، فرم شکایت پلیس فتا ، به این منظور ، مورد استفاده قرار می گیرد که افراد ، قصد داشته باشند ، برخی از جرایم اینترنتی را به پلیس فتا گزارش نمایند . لذا پر کردن نمونه فرم شکایت پلیس فتا ، به منزله شکایت قضایی نبوده و منجر به رسیدگی و صدور حکم نخواهد شد .

با این حال ، از آن جهت که برخی از افراد ، از جزئیات مربوط به شکایت کردن در پلیس فتا آگاه نیستند و نیز ، به این دلیل که اطلاع پلیس فتا از موضوعات شکایت شده ، می تواند به پیشگیری از جرایم اینترنتی به ویژه جرم سرقت اینترنتی ، کمک کند ، در این قسمت ، نحوه ثبت نام برای دریافت نمونه فرم شکایت پلیس فتا را مورد بررسی قرار می دهیم .

نحوه ثبت نام برای دریافت نمونه فرم شکایت پلیس فتا ، به این صورت است که افراد ، ابتدا باید به سایت پلیس فتا به نشانی cyberpolice.ir مراجعه نموده و مطابق تصویر زیر ، از کادر بالای صفحه ، گزینه " خدمات الکترونیکی " و سپس ، " ثبت گزارش مردمی " را انتخاب نمایند .

در این مرحله ، می بایست اطلاعات هویتی شاکی یا گزارش دهنده ، در سامانه ، ثبت شود . به این منظور ، از کادر بالای صفحه ، گزینه " ثبت نام / ورود " را انتخاب کنید تا به مرحله بعد ، هدایت شده و بتوانید شکایت کنید  .

در کادر زیر ، دو امکان پیش بینی شده است ؛ یا متقاضی ف قبلا در این سامانه ثبت نام نکرده که  در این صورت ، می بایست ابتدائا در سامانه ، ثبت نام کند و یا اینکه قبلا ، مراحل ثبت نام در سایت پلیس فتا برای ثبت شکایت ، انجام شده است که در این مرحله ، کافی است با وارد کردن اطلاعاتی ، همچون نام کاربری و گذر واژه ، وارد سایت شوید .

در غیر این صورت ، می بایست بر روی گزینه " ثبت نام " کلیک کرده و سپس ، نمونه فرمی که مطابق تصویر زیر نشان داده می شود را ، به صورت دقیق ، کامل کرد . از جمله اطلاعات لازم برای تکمیل فرم ثبت نام در سایت پلیس فتا ، کد ملی ، نام و نام خانوادگی ، انتخاب نام کاربری و گذر واژه و نیز ، شماره موبایل می باشد .

بعد از اینکه ثبت نام در سامانه پلیس فتا انجام شد ، یک پیامک ، حاوی گذرواژه ، به شماره تماس متقاضی ارسال می شود که با وارد کردن این کد ، می توان وارد حساب کاربری سامانه پلیس فتا شد و سپس ، اقدام به پر کردن نمونه شکایت پلیس فتا نمود که در ادامه ، نحوه آن را توضیح می دهیم .

در قسمت های قبل ، به بررسی این موضوع پرداخته شد که فرم شکایت پلیس فتا چیست و نحوه ثبت نام در سامانه پلیس فتا برای دریافت نمونه فرم شکایت ، به چه صورت است . اما زمانی که متقاضی ، در سامانه پلیس فتا ، ثبت نام انجام داده و قصد ثبت شکایت در خصوص یکی از جرایم رایانه ای را داشته ، می بایست نمونه فرم شکایت یا فرم گزارش تخلف موجود در سایت را پر کند . به همین منظور ، در این قسمت ، نحوه پر کردن نمونه فرم شکایت پلیس فتا را توضیح خواهیم داد .

مرحله اول پر کردن نمونه فرم شکایت پلیس فتا ، آن است که متقاضی ، وارد قسمت ثبت شکایات پلیس فتا ، به نشانی csirc.cyberpolice.ir شده و مطابق تصویر زیر ، گزینه مربوط به شکایت را انتخاب نماید . از این میان ، گزارش تخلف شبکه های اجتماعی ، گزارش تخلف وبسایت ها ، گزارش تخلف نرم افزارها و بازی ها و یا گزارش تخلف پیامک و پست الکترونیک  ، قابل انتخاب می باشد . با کلیک کردن بر روی هر یک از این موارد ، باید ابتدا ، وارد حساب کاربری خود شوید .

سپس ، باید اطلاعات مرتبط با شکایت را در کادرهای مربوطه ، وارد کرد . به عنوان نمونه ، برای ثبت شکایت از سایت های اینترنتی ، باید مواردی همچون استان ، شهر ، نوع وبسایت و نوع تخلف را تکمیل کرده و در قسمت توضیحات ، متن شکایت را نگارش نمود . در صورتی که برای شکایت پلیس فتا ، مستنداتی در اختیار دارید ، می توانید آن را ضمیمه شکایت نموده و در پایان ، آن را به ثبت برسانید .

در خصوص تکمیل نمونه فرم شکایت پلیس فتا ، باید در نظر داشته باشید که ثبت شکایت در این سامانه ، به منزله شکایت کیفری محسوب نمی شود و به همین دلیل ، توصیه می شود ، در صورتی که در معرض یکی از جرایم اینترنتی قرار گرفتید ، برای ثبت شکایت ، از طریق دادسرا نیز اقدام نمایید تا علاوه بر امکان مجازات نمودن مجرم ، بتوانید خسارات قانونی مربوطه را نیز دریافت کنید .

به لحاظ قانونی ثبت شکایت صرفا از طریق دادسرا و دادگاه های کیفری است اما از طریق سامانه پلیس فتا می توان تخلفات و جرایم اینترنتی را به ثبت رسانید که برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید مقاله را مطالعه نمایید .

برای ثبت نام در سامانه پلیس فتا ابتدا بابد وارد بخش ثبت نام در سایت پلیس فتا به نشانی login.cyberpolice.ir شده و اطلاعات شخصی مربوطه را به ثبت رسانید که شرح این موضوع در متن مقاله ذکر شده است .

برای تکمیل نمونه فرم شکایت پلیس فتا ابتدا باید به سایت csirc.cyberpolice.ir وارد شده و با انتخاب تخلف مربوطه اطلاعات مربوط به شکایت را ثبت نمود که برای اطلاع از جزئیات موضوع می توانید مقاله را مطالعه نمایید .

تصویر
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir و 09101003514

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.