شرایط اخذ سند مالکیت به نام وراث : بر اساس قانون پس از فوت افراد تمامی اموال و دارایی های متوفی برای وراث به ارث می رسد. در حقیقت با نوعی انتقال مالکیت قهری مواجه هستیم که با حکم صریح قانون صورت پذیرفته است. اما زمانی مالکیت افراد به رسمیت شناخته می شود که با صدور سند مالکیت همراه باشد. به عبارت دیگر برای انتقال قانونی دارایی ها نیاز به اخذ سند مالکیت به نام وراث می باشد.

اخذ سند مالکیت به نام وراث با جزئیات قانونی فراوانی همراه است و تشریفات قانونی خاصی برای آن در نظر گرفته شده است. پس از اقدامات قانونی لازم برای انحصار وراثت و پرداخت مالیات بر ارث وراث می توانند درخواست خود را برای اخذ سند مالکیت مطرح کرده و پیگیر آن گردند. به نظر شما برای این پروسه چه اقداماتی مورد نیاز است؟ آیا از چالش های پیش روی مسیر اطلاعی دارید؟ در ادامه با وکیل انحصار وراثت همراه باشید.

جهت تنظیم درخواست اخذ سند مالکیت به نام وراث اولین قدم تنظیم درخواست قانونی آن می باشد. از نظر قانونی وراث بایستی درخواست خود را به انضمام اسناد و مدارک مورد نیاز تقدیم مراجع قانونی نمایند. این دادخواست حقوقی باید موارد زیر را در بر داشته باشد.

 • الف – تقاضانامه جهت صدور سند مالکیت به میزان سهم الارث هر یک از وراث.
 • ب – ارائه ی گواهی انحصار وراثت.
 • ج – فرم ۱۹ مالیاتی.
 • د – اصل سند مالکیت اولیه.

(فرم 19 مالیاتی یکی از مهم ترین مدارک برای اخذ سند مالکیت به نام وراث می باشد . مرجع ذیصلاح قانونی برای صدور فرم 19 مالیاتی اداره ی دارایی می باشد. این فرم به منزله ی وصول مالیات بر ارث از سوی ورثه می باشد. در حقیقت ارائه ی فرم 19 مالیاتی نشان می دهد ورثه هیچ گونه بدهی مالیاتی به اداره ی دارایی نداشته و می توانند برای اخذ سند مالکیت اقدام نمایند.)

جهت اخذ سند مالکیت به نام وراث ،ورثه بایستی ابتدا به اداره ی ثبت مراجعه نمایند. روند قانونی صدور سند مالکیت پس از ثبت تقاضای وراث به شرح زیر می باشد:

 • ارائه ی تقاضای کتبی درخواست سند مالکیت توسط وراث و ثبت این تقاضا در دفتر اندیکاتور توسط مسئول مربوطه.
 • ارجاع کلیه ی مدارک و اسناد مورد نیاز به دفتر املاک و اعلام تاریخ مراجعه ی بعدی به متقاضیان اخذ سند مالکیت.
 • پیوست پرونده ی دریافت سهم الارث به تقاضای مطرح شده .
 • بررسی سوابق و احراز و تصدیق انحصار وراثت توسط متصدی دفتر املاک و صدور گواهی مربوطه .
 • تهیه ی پیشنویس سند مالکیت جدید به نام وراث و امضای آن توسط متصدی دفتر املاک .
 • صدور دستور مقتضی جهت ابطال سند مالکیت اولیه توسط مسئول مربوطه در اداره ی ثبت.
 • مراجعه به واحد فناوری و کاداستر و چاپ اسناد مالکیت جدید به نام وراث قانونی .
 • پرداخت هزینه های مربوط به تنظیم و صدور سند مالکیت توسط متقاضی.

1.اگر فوت فرد متوفی قبل از سال 1346 به ثبت رسیده باشد برای اخذ سند مالکیت به نام وراث، نیازی به ارائه ی فرم 19 مالیاتی نیست.

2.در صورت رد تقاضای شما مبنی بر اخذ سند مالکیت به نام وراث از سوی اداره ی ثبت و یا نقص مدارک مورد نیاز برای این امر ، از نظر قانونی نمی توان اقدامی جهت اخذ سند مالکیت نمود.

3.تمامی اموال و دارایی های فرد متوفی از جمله املاک او بایستی بر اساس قوانین شریعت اسلامی بین وراث تقسیم شود. در حالت کلی اداره ی ثبت تقسیم اموال را با توجه به قوانین موجود انجام می دهد. بنابراین متقاضیان نمی توانند خواستار سهم الارث بیشتری گردند. اما در صورتی که وصیت نامه ی قانونی در این زمینه وجود داشته باشید می توان به مفاد آن استناد کرد.

4.در صورتی که پس از فوت همسر ، زوجه خواهان دریافت مهریه ی خود باشد می تواند از قسمت باقی مانده ی اموال فرد برای دریافت مهریه ی خود اقدام نماید. در حقیقت پرداخت مهریه ی زوجه از ضرورت و اولویت بالاتری نسبت به تقسیم اموال برخوردار است.

5.تمامی مدارک و گواهی های مورد نیاز برای تقاضای صدور مالکیت بایستی توسط وراث تهیه گردد. در واقع اداره ی ثبت برای استعلام این موارد اقدامی نمی نماید و وراث موظفند تمامی گواهی های لازم را ضمیمه ی درخواست خود نمایند.

بسیاری از قوانین ایران بر لزوم قانونی بودن مالکیت افراد تأکید کرده اند. بر اساس قانون، یکی از موجباتی که به مالکیت افراد صورت قانونی و مشروع می بخشد، ارث است. پس از مرگ متوفی پروسه ی قانونی انحصار وراثت و تقسیم سهم الارث ورثه آغاز می گردد. اما تشریفات قانونی متعددی در این مسیر وجود دارد که بایستی به آن توجه داشت. ضمن اینکه از جزئیات قانونی روند کار نیز باید آگاه بود.

حضور یک وکیل متخصص امر حصر وراثت با ارائه ی راهکارهای قانونی مناسب در کنار مشاوره های حقوقی کارآمد می تواند شما را در این پروسه همراهی کرده و پرونده ی شما را به بهترین شکل ممکن پیش ببرد.

تصویر
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir و 09101003514

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.