شکایت از وکیل : براساس قانون مدنی، وكالت عقدی است كه به موجب آن يكی از طرفين طرف ديگر را برای انجام امری نايب خود می‌نماید.در واقع وکیل نائب و نماینده موکل می باشد.فردی که وکیل می شود امین محسوب می شود بنابراین در صورت تعدی و تفریط یا همان تخلف ضامن می باشد و در این صورت موکل می تواند از وکیل متخلف شکایت کند.موکل برای پیگیری تخلفات وکیل می بایست به کانون وکلایی که پروانه وکیل در آنجا صادر شده است مراجعه کند در این صورت تشخیص موجه و مورد قبول بودن شکایت موکل با دادسرای انتظامی وکلا می باشد.رسیدگی به تخلفات وکیل در کانون محل صدور پروانه تنها در صورت تخلف از تمرکز امور وکالتی در شهری غیر از محل مجاز اعلامی در پروانه وکالت صادر شده، ممکن می باشد سایر تخلفات در دادسرا و دادگاه انتظامی مورد رسیدگی قرار می گیرد.تخلفات وکیل می بایست مربوط به وظیفه او در امر وکالت باشد تا قابل بررسی در کانون و دادگاه و دادسرای انتظامی قرار گیرد بنابراین دعاوی خانوادگی،ملکی و سایر دعاوی غیر مرتبط با حیطه شغلی وکیل پایه یک دادگستری قابل رسیدگی در مراجع قضایی می باشد.

کسانی که برای پیگیری پرونده های خود وکیل استخدام می کنند ممکن است عملکرد وکیل خود را متخلفانه دانسته و بخواهند از او شکایت کنند . برای طرح شکایت از وکیل باید به کانون وکلایی که وکیل در آنجا عضو است مراجعه کنند . بعد از آن ، برای تشخیص موجه یا بلا وجه بودن ، شکایت به دادسرای انتظامی وکلا فرستاده می شود .

اصولا عقلا برای پیگیری و انجام امور به اهل فن آن رشته مراجعه می کنند تا نتیجه دلخواه برایشان حاصل شود . امور حقوقی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و خصوصا در پرونده های تخصصی و پیچیده حضور یک وکیل برای پیگیری امور ، امری ضروری است . اما حضور وکیل در پرونده لزوما به معنای برد در آن پرونده نیست و حتی در مواردی که تخلفی از سوی وکیل صورت نگرفته باشد نیز امکان باخت پرونده وجود دارد .

اما این نکته که گاهی اوقات وکیل ، با کم کاری و یا دانش کم ، موجب ضرر رساندن به موکل خود می شود ، امری غیر قابل انکار است . موکل در این موارد باید چه اقدامی انجام دهد ؟ آیا امکان شکایت و طرح دعوا علیه وکیل فراهم است ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بله ، امکان شکایت از وکیل در مراجع قانونی زیربط مهیا است . در ادامه به توضیحات کاملی در خصوص نحوه شکایت از وکیل و نحوه تجدید نظر از رای دادگاه انتظامی وکلا می پردازیم .

قبل از آنکه به طرح شکایت از وکیل پایه یک دادگستری اقدام کنید ، ابتدا بهتر است موضوع دعوا و روند رسیدگی به پرونده و نهایتا رای صادره توسط دادگاه را با یک حقوقدان در میان گذاشته و نظر او را در خصوص عملکرد وکیل جویا شوید .

از آنجا که فرآیند رسیدگی در دادسرا و دادگاه ها طولانی و زمان بر است ، چه بهتر که ابتدا از موجه بودن دلایل و ادعای خود اطمینان حاصل کنید و سپس اقدام به طرح شکایت داشته باشید ، زیرا گاهی اوقات میزان خشم و اندوه موکل از رای صادره موجب می شود که بی جهت وکیل را مقصر بداند .

در صورتی که نهایتا رفتار و عملکرد وکیل را اهمال کارانه و یا استدلالات و دلایل ادعایی او را موجب ضرر رساندن به خود دانستید ، باید برای طرح شکایت ابتدا به کانون وکلایی که وکیل در آن عضو است ، مراجعه کنید . بعد از آن شکایت کتبی یا شفاهی شما از وکیل ثبت شده ، به امضای شما رسیده و به دادسرای انتظامی وکلا ( نزد دادستان انتظامی ) فرستاده می شود .

در این زمان رسیدگی به پرونده آغاز شده و ابتدا باید به موجه بودن یا بلاوجه بودن ادعای شاکی مورد بررسی قرار گیرد . در دادسرای انتظامی وکلا به اتهامات رسیدگی شده و در صورت وارد دانستن این اتهامات ، کیفرخواست صادر می شود . بعد از صدور کیفرخواست پرونده برای رسیدگی و تعیین تکلیف به دادگاه انتظامی وکلا ارسال می شود .

اما در صورتی که دادسرا اتهام وارده را موجه تشخیص نداده یا دلایل ارائه شده را کافی نداند و وکیل را بی گناه تشخیص دهد ، قرار منع تعقیب وکیل را صادر می کند و در این حالت شکایت شاکی از موکل رد می شود . این قرار به این معنی است که شکایت وارد نیست و عملکرد وکیل اشتباه نبوده است .

تخلفاتی که ممکن است از وکلا سربزند و شما بابت آن بتوانید از وکیل خود شکایت کنید می تواند شامل موضوعات زیر باشد ، البته این موارد احصایی نیستند و می توانند موضوعات دیگری را هم شامل شوند :

1- خودداری وکیل از شرکت در جلسات دادگاه پرونده ای که او وکالت آن را برعهده دارد .

2- استعفا از پرونده در زمانی که شما وقت برای معرفی وکیل دیگری نداشته باشید .

3- افشای اسرار مربوط به موکل یا پرونده

4- خودداری از تحویل یک نسخه از وکالت نامه به موکل

5- خیانت به موکل یا تبانی با طرف دعوای پرونده او
بیشتر بخوانید: عذر موجه عدم حضور وکیل در جلسه دادگاه

همانطور که گفته شد بعد از صدور کیفرخواست ، پرونده به دادگاه انتظامی قضات برای تعیین تکلیف ارسال می شود . اما صدور کیفرخواست به معنی تخلف و محکومیت قطعی وکیل نیست و صرفا به این معنا است که امکان صحت اتهام انتسابی به وکیل وجود دارد . بعد از وصول پرونده به دادگاه انتظامی وکلا ، دادگاه رونوشتی از ادعانامه را به وکیل ابلاغ می کند .

در صورتی که نیاز به حضور و توضیح وکیل باشد ، وی برای ادای توضیح و دفاع از خود احضار می شود و در غیر این صورت دادگاه بدون تشکیل جلسه رسیدگی ، اقدام به صدور رای می کند . دادگاه ممکن است وکیل را خاطی تشخیص داده و برای او مجازاتی در نظر گیرد و یا آنکه او را بی گناه دانسته و حکم برائت او را صادر کند . مجازات هایی که ممکن است برای وکیل در نظر گرفته شود به شرح ذیل هستند :

1- اخطار کتبی

2- توبیخی که همراه با درج در پرونده باشد .

3- توبیخی که با درج در مجله و روزنامه کانون همراه باشد .

4- تنزل درجه وکیل

5- ممنوعیت وکالت به مدت 3 ماه تا سه سال

6- محرومیت دائم از شغل وکالت
بیشتر بخوانید: حدود اختیارات وکیل دادگستری

 

 

ممکن است با وجود آنکه دادسرا انتظامی وکلا ، قرار منع تعقیب و یا دادگاه انتظامی وکلا ، رای بر برائت وکیل از اتهام انتصابی را صادر کند ، شاکی همچنان خود را محق بداند . زمانی که از دادسرای انتظامی وکلا قرار منع تعقیب صادر شود ، شاکی و رئیس کانون وکلا می توانند نسبت به این قرار اعتراض کنند .

در واقع شاکی و رئیس کانون وکلا در صورت نارضایتی از قرار صادره ، باید ظرف ده روز از ابلاغ به دادگاه انتظامی وکلا مراجعه کرده و اعتراض خود ثبت کنند . اگر دادگاه قرار منع تعقیب را درست تشخیص ندهد ، راسا وارد مرحله رسیدگی به پرونده و صدور رای خواهد شد .

در صورتی که دادگاه وارد مرحله رسیدگی شده و رای صادر کرد ، می توان از رای این دادگاه ظرف مدت 10 روز در دادگاه عالی انتظامی قضات تقاضای تجدید نظر کرد . البته این حق صرفا برای شاکی به رسمیت شناخته شده است و وکیل یا رئیس کانون وکلا تنها در موارد محدودی می توانند تقاضای تجدید نظر کنند .

منطقا وکلا برای پیگیری پرونده ها و دفاع از موکلان خود در مراجع قضایی مستحق دریافت حق الوکاله می شوند . در بیشتر اوقات حق الوکاله وکلا در قرارداد وکالت مشخص می شود اما در صورتی که در قرارداد بر مبلغی به عنوان حق الزحمه وکیل توافق نشده باشد و یا فرضا از عباراتی مانند مطابق تعرفه استفاده شود ، ملاک در محاسبه دستمزد ، آیین نامه تعرفه حق الوکاله وکیل دادگستری است .

برای شکایت از وکیل باید ابتدا به کانون وکلایی که وکیل در آنجا عضو است مراجعه کرد که توضیحات کامل در خصوص آن در مقاله آورده شده است .

ابتدا به موجه یا بلاوجه بودن شکایت علیه وکیل در دادسرای انتظامی وکلا رسیدگی شده و سپس در صورت صدور کیفرخواست توسط دادسرا ، پرونده در دادگاه انتظامی وکلا رسیدگی می شود که جزئیات مربوط به آن در مقاله توضیح داده شده است .

 بله ، شاکی می تواند در صورتی که رای دادگاه انتظامی وکلا را ناعادلانه بداند ، از این رای در دادگاه عالی انتظامی قضات شکایت کند که مراحل آن در مقاله آورده شده است .

تصویر
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir و 09101003514

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.