عقود و قراردادها در عالم حقوق انواع مختلفی دارند ، بعضی از آنها پرکاربرد و نام آشنا هستند و بعضی دیگر خاص تر و کمتر شناخته شده . یکی از عقودی که همه ما نام آن را شنیده ایم ، عقد رهن است . عقد رهن یکی از عقودی است که تقریبا همه ما نام آن راشنیده ایم یا از بواسطه آن ملکی را معامله کرده ایم . قواعد مربوط یه قرارداد رهن در قانون مدنی در مواد 771 تا 794 بیان شده است . شناختن عقد رهن به ما کمک می کند تا در مواردی که با عقود مختلف رو به رو هستیم ، بتوانیم اصول مرتبط با آن را به راحتی شناسایی کنیم . از این رو در این مقاله به بررسی تعریف عقد رهن ، ارکان قرارداد رهن و ماهیت قرارداد رهن می پردازیم .

png نویسنده

” در حقوق رهن یک نوع قرارداد است که به واسطه آن مالی وثیقه دین قرار می گیرد “ به طور معمول مشاوره رایگان حقوقی از طریق فضای مجازی و یا مشاوره حقوقی تلفنی صورت می‌گیرد.

رهن در لغت به معنای ثبات و دوام است و گاهی به معنای حبس و بازداشت به کار می رود . در حقوق رهن یک نوع قرارداد است که به واسطه آن مالی وثیقه دین قرار می گیرد . تعریف عقد رهن در ماده 771 قانون مدنی به این ترتیب آمده است : " رهن عقدی است که به موجب آن مدیون ، مالی را برای وثیقه به داین می دهد ... " .  بنابر این به پاسخ این سوال که قرارداد رهن چیست می رسیم . قرارداد رهن یعنی کسی که به دیگری بدهی دارد ، مالی را به عنوان وثیقه به او می دهد تا در صورت عدم پرداخت ، طلبکار دین خود را ازآن وصول کند . 

این تعریف قرارداد رهن با آنچه ما در عامیانه برای رهن خانه و املاک بکار می بریم متفاوت است .

ارکان عقد رهن یعنی آنچه که با جمع آنها قراردادی به نام رهن شکل می گیرد . در ادامه ماده 771 قانون مدنی آمده است : " رهن دهنده را راهن و طرف دیگر را مرتهن می نامند . " در واقع دو تا از ارکان عقد رهن ، راهن و مرتهن هستند . ارکان عقد رهن از قرار زیر است :
راهن : کسی که مالی را به رهن می دهد 
مرتهن : کسی که رهن را قبول می کند 
رهینه : مالی که به رهن داده می شود . 

تصویر
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir و 09101003514

برچسب ها
#قرارداد رهن

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.