فیشینگ چیست و مجازات آن : هر کسی که از خدمات اینترنتی پرداخت بهره می برد، حداقل برای یکبار با عبارت فیشینگ آشنا شده است؛ در تعریف اصطلاحی فیشینگ آمده، عملیاتی است که با بهره گیری از اقدامات متقلبانه در جهت ارسال ایمیل از شرکتی معتبر به قربانی این جرم شروع تا قربانی با خواندن آن فریب خورده و اطلاعات شخصی کارت بانکی خود را در اختیار ارسال کننده ایمیل قرار دهد.

بعد از ورود تکنولوژی اینترنتی و رایانه ای به ابزارهای کاری انسان ، قانون گذار ضرورت دید تا با تعیین قواعد و مقرراتی اقدام به سامان دادن به این فناوری کند تا افراد نتوانند با سو استفاده از این امکانات به دیگری صدمه برسانند از این رو قانون گذار جرائم رایانه ای را در قانون جرائم رایانه ای مشخص کرد . جرائمی مانند جعل رایانه ای ، کلاهبرداری رایانه ای ، هک کردن تلگرام ، انتشار عکس دیگران و .. اما با این وجود دامنه این جرائم هرگز نمی تواند ثابت بماند زیرا به روز شدن مستمر این امکانات منجر به شکل گیری جرائمی جدیدی می شود که نیازمند بررسی و قانون گذاری است یکی از این موارد فیشینگ است که اگر اهل خرید اینترنتی باشید احتمالا این اصطلاح را شنیده اید . ما در این مقاله به بررسی اینکه فیشینگ چیست ، مجازات فیشینگ و نحوه شکایت از فیشینگ می پردازیم .

فیشینگ به جرمی گفته می شود که بر اساس آن یک نفر اطلاعات شخصی دیگران از جمله اطلاعات حساب بانکی شان را از طریق یک صفحه اینترنتی جعلی به دست بیاورد و اقدام به سرقت و کلاهبرداری کند . در واقع برای این کار فرد یک صفحه با وبگاه جعلی که اغلب شبیه وبگاه های معروف و معتبر هستند می سازد و وقتی شما وارد آن صفحه می شوید به اعتماد اینکه این همان صفحه معتبر است اقدام به خرید می کنید و اطلاعات بانکی خود را وارد می کنید و کسی که صفحه جعلی را ساخته آن اطلاعات را به دست می آورد و از حساب شما سرقت می کند ، به این روند فیشینگ گفته می شود .

وقتی کسی اقدام به فیشینگ می کند ، مرتکب جرائم متعددی می شود که در نهایت قاضی با توجه به شرایط و اوضاع و احوال جرم و مجرم اقدام به تعیین مجازات می کند . با این وجود می تون از مواد 12 و 13 قانون جرائم رایانه ای ، مجازات فیشینگ را استخراج کرد : 

ماده 12 :
هر کس به طور غیرمجاز داده‎های متعلق به دیگری را برباید، چنانچه عین داده ها در اختیار صاحب آن باشد، به جزای نقدی از یک تا ۲۰ میلیون ریال و در غیر این صورت به حبس از ۹۱ روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا ۲۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد .

ماده 13 :
هر کس به طور غیرمجاز از سیستم های رایانه ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن ، تغییر ، محو ، ایجاد یا متوقف کردن داده‎ها یا مختل کردن سیستم وجه یا مال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند، علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از ۲۰ تا یکصد میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد .

تصویر
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir و 09101003514

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.