مجازات هک کردن تلگرام دیگران

حتی یکی از این سایت‌ها ادعا کرده که اگر به گوشی قربانی دسترسی ندارید باز هم می‌توانید به اطلاعاتش دسترسی پیدا کنید.همه این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که یکی از مؤسسان تلگرام چندی پیش گفت اگر کسی بتواند رمز تلگرام را بشکند ۲۰۰ هزار دلار جایزه خواهد برد؛ جایزه‌ای که گفته می‌شود تاکنون کسی موفق به بردنش نشده است.

جرائم رایانه ای از آن دسته جرائمی است که با پیشرفت تکنولوژی و توسعه آن شکل گرفت و نیاز به حکومت قانون بر این دسته نو ظهور از مراودات و جرائم ناشی از آن بود . جرائمی مانند جعل رایانه ای ، سرقت اینترنتی ، هتاکی در فضای مجازی ، تهدید در فضای مجازی و مواردی از این دست در قانون شناخته شده اند و برای آنها مجازات تعیین شده است . در این میان افراد سودجویی وجود دارند که با نیات سوء قصد دسترسی غیر مجاز به اطلاعات مجازی دیگران دارند برای مثال با ادعای هک کردن تلگرام دیگران قصد دسترسی به اطلاعات آنها دارند در صورتی که شاید از جرم بودن این عمل ناپسند در قانون بی اطلاع باشند . یکی از این موارد تلگرام است که امروزه مهمترین وسیله ارتباطی مردم است و افرادی سودجو در پی دسترسی بی اجازه به تلگرام دیگران هستند . از این رو ما  در این مقاله به بررسی جرم هک کردن تلگرام دیگران و مجازات هک کردن تلگرام دیگران می پردازیم .

در قانون جرائم رایانه ای به کررات به موضوع دسترسی غیر مجاز به اطلاعات دیگران و هک کردن برنامه های دیگران اشاره شده است و برای آن مجازات تعیین شده است . برای مثال در ماده 8 و 12 و ماده 25 این قانون که در همه آنها دسترسی غیر مجاز به داده های دیگران جرم شناخته شده است . از این رو با استناد به این مواد می توان گفت که هک کردن تلگرام دیگران جرم است و کسانی که مورد سوء استفاده از این جرم قرار می گیرند می توانند با مراجعه به دادسرای ویژه جرائم رایانه ای ، اقدام به شکایت از هک شدن تلگرام خود نماید . 

تعیین مجازات هک کردن تلگرام بر عهده قاضی است اما می توان با استناد به ماده 25 قانون جرائم رایانه ای که در بند " ب " خود مقرر می دارد فروش یا انتشار یا در دسترس قرار دادن گذرواژه یا هر داده ای که امکان دسترسی غیرمجاز به داده یا سیستم های رایانه ای یا مخابراتی متعلق به دیگری را فراهم می کند ، جرم است ، مجازات هک کردن تلگرام دیگران را نیز از همین ماده استخراج کرد . بر اساس این ماده مجازات هک کردن تلگرام از قرار حبس از 91 روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات خواهد بود .

image
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir | 09101003514

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.