موقعیتی را تصور کنید که شغل‌تان را از دست داده‌اید. بله، حتی تصورش هم ناخوشایند است. اما حداقل در دو سال گذشته، بخاطر همه‌گیری کرونا و تعطیلی کسب‌وکارها به وفور با آن مواجه شده‌ایم. بیمه بیکاری، یکی از پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی است. در این مقاله قصد داریم شرایط استفاده از بیمه بیکاری را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

همان‌طور که اشاره شد، بیمه بیکاری یکی از پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی است که به افراد بیکار تعلق می‌گیرد. بیمه‌شده‌ای که بیکار می‌شود، تا ۳۰ روز فرصت دارد، برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کند. ابتدا فرد باید وضعیت فعلی‌اش مبنی بر آماده به کار بودن خود را به واحد کار و امور اجتماعی اطلاع دهد. بعد از بررسی و تایید سازمان تامین اجتماعی مستمری برایش پرداخت می‌شود. مبنای محاسبه مبلغ مستمری، اولین روز شروع بیکاری فرد است.

1- داشتن یک سال سابقه بیمه ای مداوم از آخرین محل کار

2- ارائه نامه عدم نیاز + قرارداد یک سال آخر به اداره کار

3- نامه عدم نیاز با توجه به پایان قرارداد باید توسط کارفرما صادر شود.

4- مهلت برقراری بیمه بیکاری (ارائه مدارک توسط کارگر) 30 روز از آخرین روز قرارداد است.

5- چنانچه هنوز زمان قرارداد پاین نیافته باشد، کارگر ابتدا باید وضعیت خود را در قالب شکایت دیگری (بازگشت به کار) در اداره کار روشن کند و بعد با هماهنگی با همان شعبه بعد از مشخص شدن وضعیت قراردادش نسبت به بیمه بیکاری اقدام کند.

6- مبلغ بیمه بیکاری، میانگین پرداختی به بیمه در یک سال آخر است که 55 درصد از این مبلغ به کارگر پرداخت خواهد شد و در صورت داشتن فرزند به ازاء هر فرزند 10 درصد اضافه خواهد شد و نباید از 80 درصد بالاتر باشد.

تصویر
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir و 09101003514

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.