پلیس فتا، به منظور پیگیری، تحقیق و کشف جرایمی که در فضای مجازی ، اتفاق می افتد، ایجاد شد. وظایف fata، ایجاد امنیت و کاهش مخاطرات برای فعالیت‌های مختلف در جامعه‌ اطلاعاتی، ممانعت از تعرض، به ارزش‌ها و هنجارهای جامعه، مراقبت و پایش از فضای تولید و تبادل اطلاعات، با هدف پیشگیری از تبدیل شدن این فضا به بستری برای انجام فعالیت‌های غیرقانونی، می باشد.

در پاسخ به این پرسش که پلیس فتا چیست، باید گفت: فتا fata، مخفف، فضای تولید و تبادل اطلاعات است. با رشد روز افزون تکنولوژی و اینترنت، شکل دیگری از جرایم، ایجاد گردیدند که بستر انجام آن ها، از طریق دنیای مجازی بود. از این رو، ضرورت نهادی که ناظر بر این فضا باشد و از وقوع جرایم در این فضا، پیشگیری نماید یا آن را به حداقل برساند، احساس می شد.

در بهمن‌ ماه سال 1389، به دستور سردار فرماندهی محترم نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، پلیس فتا fata، تشکیل گردید تا به مقابله و کاهش جرایمی نظیر کلاهبرداری‌ های اینترنتی، جعل داده‌ها و عناوین، سرقت اطلاعات، تجاوز به حریم خصوصی اشخاص و گروه‌ها، هک و نفوذ به سامانه‌های رایانه‌ای و اینترنتی و مواردی از این دست بپردازد.

همانطور که در قسمت های قبل توضیح دادیم، پلیس فتا، با رواج استفاده از اینترنت، و با هدف ایجاد امنیت، در فضای مجازی، برای کاربران و استفاده کنندگان این فضا، ایجاد شد. همانند سایر شاخه های نیروی انتظامی در کشور ما، پلیس فتا نیز، دارای وظایفی می باشد. در پاسخ به این پرسش که وظایف پلیس فتا چیست، باید گفت، وظایف fata، به شرح زیر است:

ایجاد امنیت و کاهش مخاطرات برای فعالیت‌های علمی، اقتصادی، اجتماعی در جامعه‌ اطلاعاتی

حفاظت و صیانت از هویت دینی و ملی

مراقبت و پایش از فضای تولید و تبادل اطلاعات، با هدف پیشگیری از تبدیل شدن این فضا به بستری برای انجام فعالیت‌های غیرقانونی

ممانعت از تعرض، به ارزش‌ها و هنجارهای جامعه

همه ما، امروزه با فضای دیجیتال و سایبری همراه هستیم و از آن استفاده می کنیم. افراد زیادی در این فضا، درآمد خود را تامین می کنند که می توان گفت، فضای سایبری را به روشی برای امرار معاش تبدیل کرده است. از این رو، تامین امنیت این فضا و حفظ شدن اصول اخلاقی و دینی در آن، هم چنین رعایت ارزش های انسانی و هنجارهای جامعه، هدفی است که با آن، می توان فلسفه تشکیل پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ( fata ) کشور را توجیه کرد .

در خصوص اینکه اهداف پلیس فتا چیست، می توان گفت، هدف این پلیس، این است که با در دست داشتن تخصص و تجهیزات لازم، امنیت این فضا را تامین کند و اقدام به پیش بینی، جلوگیری و کشف جرایمی که ممکن است در این فضا رخ دهد نماید. همانطور که ملاحظه می کنید این ارگان، نقش بسیار مهمی را در حفظ نظم و امنیت فضای مجازی برعهده دارد .

در قسمت های قبل، در خصوص این امر که پلیس فتا چیست و وظایف fata، چه چیزهایی می باشد، توضیح دادیم. کار پلیس فتا، این است که در فضای مجازی گشت بزند و با بررسی سایت ها، بلاگ ها، فروم ها، شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام و واتس آپ، محتویات آن ها را بررسی کند و در صورتی که با محتوای غیر اخلاقی یا رفتاری غیرقانونی مواجه شد، اقدام لازم را، در راستای توقف آن و مجازات مرتکب صورت دهد.

بعد از اینکه، یکی از جرایمی که رسیدگی به آن، در صلاحیت پلیس فتا هست، رخ بدهد و پلیس، آن را شناسایی کند یا شکایتی از بابت آن صورت بگیرد، از جمله شکایت فروشگاه های اینترنتی بابت کلاهبرداری، پلیس، اقدام به انجام تحقیقات مقدماتی، جمع آوری دلایل جرم و پیدا کردن متهم می کند. بعد از پیدا شدن متهم، پلیس فتا، او را تحویل مقامات قضایی می دهد، زیرا بازجویی در این جرایم، کمتر رخ می دهد و ادعا و اقرار متهم، ارزش اثباتی ندارد و معمولا برای اثبات، از مدارک دیجیتالی استفاده می شود.

از جمله وظایف پلیس فتا، این است که جرایمی که در فضا مجازی رخ می دهد را شناسایی کند، تا در صورت وقوع، بتواند آنها را پیگیری کند. برای تشخیص جرایمی که پلیس فتا می تواند به آن رسیدگی کند، می توان به قانون جرایم رایانه ای مراجعه کرد.

در قانون جرایم رایانه ای، جرایمی که با استفاده از فناوری کامپیوتری و با استفاده از اینترنت رخ می دهند شناسایی شده است، که از میان آنها می توان به جرایمی همچون؛ برداشت غیرمجاز از حساب دیگران، شنود غیر مجاز، جعل رایانه ای، فیشینگ، کلاهبرداری اینترنتی، جاسوسی رایانه ای، نشر اکاذیب در فضای مجازی ، انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران، پخش تصاویر مستهجن در فضای مجازی، دسترسی غیر مجاز به گذرواژه های دیگران و مواردی از این دست، اشاره کرد . علاوه بر این، جرایمی مانند هک کردن تلگرام دیگران نیز در زمره وظایف fata، می باشد.

پلیس فتا که مخفف فضای تولید و تبادل اطلاعات است با هدف نظارت بر فضای مجازی و جرایمی که در این فضا رخ می دهد ایجاد شده که توضیحات آن در متن مقاله ارائه شده است.

ایجاد امنیت و کاهش مخاطرات برای فعالیت های مختلف در جامعه اطلاعاتی ممانعت از تعرض به ارزش ها و هنجارهای جامعه از وظایف پلیس فتا می باشد که توضیحات آن در متن مقاله ارائه شده است.

صلاحیت پلیس فتا در خصوص جرایمی است که در قانون جرایم رایانه ای مشخص شده است نظیر جعل اینترنتی کلاهبرداری رایانه ای و مواردی از این دست که توضیحات آن در متن مقاله ارائه شده است.


تصویر
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir و 09101003514

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.