عیدی و مبلغی که کارمندان و کارگران استخدام شده در پایان سال با این نام دریافت می‌کنند، یکی از مزایای کاری آنها است که پرداخت آن بر عهده کارفرما می‌باشد. عیدی معمولا در پایان سال و در بهمن و اسفند ماه به کارمندان و کارگران پرداخت می‌شود. اما صحبت از آن و میزان آن، همیشه زودتر از این ماه‌ها آغاز می‌شود و کارمندان و کارگران به دنبال این هستند که زودتر از مبلغ عیدی خود باخبر شوند. امسال نیز مانند سال‌های گذشته، در این مقاله قصد داریم تا به بررسی میزان عیدی ۱۴۰۲ بپردازیم.

از آنجایی که میزان حداقل عیدی برابر با دو برابر حداقل دستمزد و حداکثر رقم عیدی برابر با سه برابر حداقل دستمزد است، این مبلغ در سال ۱۴۰۱ برای پایه حقوق ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان با کسر مالیات برابر با ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و با پایه حقوق ۴ میلیون تومان برابر با ۷ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان تعیین شد.

حداقل میزان عیدی سال 1402 برای کارگران، 3.820.800 و حداکثر آن، 5.731.200 بوده و در مورد کارمندان و بازنشستگان دولتی و نیروهای مسلح و همچنین بازنشستگان تامین اجتماعی نیز مبلغ عیدی سال ۱۴۰۲ ، 1.600.000 تومان، می باشد.

نیروی استخدامی یک جامعه، بر حسب مرجعی که با آن رابطه استخدامی داشته، از حقوق و مزایای متفاوتی برخوردار می گردند. به عنوان مثال، میزان افزایش حقوق کارمندان نسبت به کارگران بیشتر بوده، در حالی که هر سال مبلغ عیدی کارگران، بیشتر از میزان عیدی و پاداش کارمندان دولت می باشد.

یکی از حقوقی که طبق قوانین استخدامی و مقررات مربوط به کار، برای افراد حاضر در عرصه کار پیش بینی شده است، حق دریافت عیدی یا پاداش سالیانه می باشد. در اصل حق دریافت عیدی سالیانه، تفاوتی میان اشخاص حاضر در عرصه کار وجود نداشته و تمامی آن ها از کارگران تا کارمندان و بازنشستگان از این حق قانونی برخوردار می باشند. اما هنگامی که به مساله میزان عیدی می رسیم، تفاوت های آشکاری میان این گروه ها در رابطه با مبلغ پاداش سالیانه دیده می شود.

به همین دلیل، در این مقاله، به معرفی قوانین مختلف مربوط به مبلغ عیدی و همچنین میزان عیدی سال 1402 این گروه ها می پردازیم. اما پیش از آن، مفاهیم کارگر، کارمند، بازنشسته و مستمری بگیر را تعریف خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید : وکیل طلاق آنلاین، تلفنی و حضوری

وکیل طلاق به نوعی یک وکیل خانواده بوده که علاوه بر تسلط بر قوانین طلاق بر سایر مسائل مربوط به حقوق خانواده مسلط است. اجرت‌المثل ایام زوجیت، حضانت فرزندان، ممنوع‌الخروجی فرزندان، تنصیف دارایی شوهر، قوانین ملاقات فرزند و غیره اشاره کرد.

در بخش نخست مقاله، به توضیح میزان عیدی سال 1402 برای کارگران می پردازیم. اما پیش از آنکه به توضیح میزان عیدی سال۱۴۰۲ برای کارگران بپردازیم، ضروری است که مفهوم " کارگر " را تعریف نماییم.

مفهوم کارگر

منظور از کارگر، شخصی است که صرف نظر از میزان تحصیلات، در ازای انجام کار برای کارفرما، حقوق یا دستمزد دریافت کرده و تحت پوشش حمایتی قانون کار و سازمان تامین اجتماعی می باشد. بنابراین کارمندان بخش خصوصی، نیز از منظر قوانین کار، کارگر محسوب می گردند.

میزان عیدی سال 1402 برای کارگران

میزان عیدی سال ۱۴۰۲ برای کارگران، مطابق "ماده واحده قانونی مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران" تعیین می گردد. به موجب این قانون، حداقل عیدی و پاداش سالانه کارگران، معادل شصت روز آخرین مزد و سقف آن، معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی کارگران می باشد.

بنابراین، با توجه به اینکه حداقل دستمزد روزانه کارگران برای سال 99 مبلغ 63.680 تومان می باشد، حداقل میزان عیدی سال ۱۴۰۲ برای کارگران، سه میلیون و هشت صد و بیست هزار و هشتصد تومان ( 3.820.800 ) و حداکثر مبلغ عیدی سال 1402 برای کارگران، پنج میلیون و هفتصد و سی و یک هزار و دویست تومان ( 5.731.200 ) خواهد بود.

بیشتر بخوانید : میزان عیدی کارگران در سال 1402

مبلغ عیدی در سال ۱۴۰۱ برای پایه حقوق ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان با کسر مالیات برابر با ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و با پایه حقوق ۴ میلیون تومان برابر با ۷ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان تعیین شد...

در این بخش نیز همانند بخش قبل، ابتدا به تعریف مفهوم کارمند پرداخته، سپس به توضیح میزان عیدی سال 1402 برای کارمندان خواهیم پرداخت.

مفهوم کارمند

منظور از کارمند، شخصی است که در استخدام یک شرکت یا سازمان دولتی بوده و در ازای انجام کار، حقوق ثابتی را دریافت می نماید. مطابق قانون استخدام کشوری، کارمندان به دو دسته رسمی و پیمانی تقسیم می گردند. بنابراین، اولا: عنوان کارمند، هر دو گروه کارمندان دولت ( کشوری ) و کارمندان نیروهای مسلح ( لشکری ) را در بر می گیرد. ثانیا: همانطور که در بخش قبل گفته شد، کارمندان بخش خصوصی از شمول عنوان کارمند خارج بوده و کارگر محسوب می گردند.

میزان عیدی سال 1402 برای کارمندان

ماده واحده قانونی نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت مصوب هزار و سیصد و هفتاد و چهار، تعیین مبلغ عیدی کارمندان دولت و هم چنین میزان عیدی کارمندان نیروهای مسلح را به هیات دولت واگذار کرده است. بر این اساس، هیات وزیران هر ساله با برگزاری جلسه در پایان سال، میزان پاداش کارمندان دولت را تعیین می نماید.

در بودجه سال 1402، میزان عیدی سال۱۴۰۲ برای کارمندان، 16.000.000 ریال معادل یک میلیون و ششصد هزار تومان پیش ‌بینی شده بود. در همین راستا، جلسه هیات وزیران در 15 بهمن تشکیل شده و وزیران دولت، در این جلسه، مبلغ عیدی سال 1402 برای کارمندان را یک میلیون و پانصد هزار تومان  تعیین کرده و آن را مورد تصویب قرار دادند.

در بخش سوم نیز ابتدا به تشریح مفهوم بازنشسته و مستمری بگیر پرداخته و سپس، در مورد میزان عیدی سال 1402 برای بازنشستگان و مستمری بگیران توضیحات لازم را ارائه می نماییم.

مفهوم بازنشسته و مستمری بگیر

بازنشسته به شخصی گفته می شود که پس از رسیدن به سن تعیین شده و با دارا بودن سابقه کاری لازم، بازنشست شده و از سازمان متبوع خود، حقوق بازنشستگی دریافت می کند. اما مستمری بگیر، شامل دو گروه از افراد می گردد: بازماندگان و از کارافتادگان که از سازمان متبوع خود، هر ماه حقوق ثابتی را دریافت می کنند.

بازنشستگان و مستمری بگیران در این مفهوم، به سه گروه تقسیم می شوند:

1-  مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی

2-  مستمری بگیران و بازنشستگان کشوری ( کارمندان دولتی بازنشسته شده )

3-  مستمری بگیران و بازنشستگان لشکری ( کارمندان نیروهای مسلح بازنشست شده )

میزان عیدی سال 1402 برای بازنشستگان و مستمری بگیران

مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری و هم چنین بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی و لشکری نیز همچون کارمندان، تابع ماده واحده قانونی نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت مصوب هزار و سیصد و هفتاد و چهار بوده و بنابراین، هر ساله از سوی هیات وزیران، تعیین و تصویب می گردد.

مطابق بودجه سال۱۴۰۲، میزان عیدی سال 1402 برای بازنشستگان و مستمری بگیران، 16.000.000 ریال معادل یک میلیون و ششصد هزار تومان تعیین شده بود. این رقم در جلسه هیات دولت که در تاریخ پانزدهم بهمن ماه سال هزار و سیصد و نودو نه برگزار گردیده، مورد تایید قرار گرفت و در نتیجه، مبلغ پاداش پایان سال بازنشستگان و مستمری بگیران نیر همانند کارمندان، برای سال ۱۴۰۲، یک میلیون و ششصد  هزار تومان می باشد.

در بخش های قبل، در مورد میزان عیدی کارگران، کارمندان و  بازنشستگان و مستمری بگیران در سال 1402، صحبت کرده و مبلغ عیدی این سه گروه را توضیح دادیم. سوال مهم دیگری که در رابطه با میزان عیدی سال 1402، مطرح می شود، آن است که عیدی سربازان در سال ۱۴۰۲ چقدر می باشد؟

در سال 1402، حداقل حقوق سربازان، در مناطق عادی، 1/050/000 تومان و حداکثر آن، 4 میلیون تومان، در مناطق عملیاتی بوده است. همچنین، بر اساس اعلام نمایندگان مجلس شورای اسلامی، حقوق سربازان مجرد، در سال 1402، 3 میلیون و 300 هزار تومان و سربازان متاهل، 5 میلیون تومان خواهد بود. اما، در پاسخ به این سوال که عیدی سربازان در سال ۱۴۰۲ چقدر می باشد؟ باید گفت، از آنجا که در قانون بودجه، عیدی سربازان، مورد پیش بینی قرار نگرفته است، عیدی، به این گروه از افراد تعلق نگرفته و بنابراین، بحث عیدی سربازان در سال 1402 منتفی می باشد.

 میزان عیدی سال 1402 برای کارگران حداقل 3.820.800 تومان و حداکثر 5.731.200 تومان می باشد که در متن مقاله جزئیات آن توضیح داده شده است.

 میزان عیدی سال ۱۴۰۲ برای کارمندان 1.500.000 تومان است و در این مقاله به بررسی تکمیلی این موضوع پرداخته ایم.

 میزان عیدی سال 1402 برای بازنشستگان و مستمری بگیران 1.500.000تومان است و در این مقاله به بررسی تکمیلی این موضوع پرداخته ایم.

تصویر
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir و 09101003514

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.