مبلغ عیدی در سال ۱۴۰۱ برای پایه حقوق ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان با کسر مالیات برابر با ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و با پایه حقوق ۴ میلیون تومان برابر با ۷ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان تعیین شد. این مبلغ در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

برخوردار شدن از مزایای رفاهی پیش بینی شده در قانون کار نقش بسیار مهمی در تامین زندگی این قشر از جامعه خواهد داشت . در همین راستا ، برخورداری از عیدی و پاداش پایان سال برای کارگران ، تکلیفی قانونی است که به عهده کارفرمایان قرار گرفته و در سال 1402 نیز مانند سال های گذشته قابل پرداخت خواهد بود .

پرداخت مبلغ مشخصی از مزایای نقدی در پایان هر سال مالی که به اسفند ماه ختم می شود را تحت عنوان " عیدی یا پاداش پایان سال " نامگذاری کرده اند که علاوه بر کارمندان دولتی ، کلیه کارگرانی که مشمول قانون کار بوده و در یک کارگاه به دستور کارفرما مشغول به کار هستند را در بر می گیرد و کارفرمایان مکلف به پرداخت عیدی به کارگران خود شده اند .

در راستای اجرایی نمودن تکلیف مذکور ، قانونی تحت عنوان قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالیانه کارگران به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است که بر اساس آن ، مبلغ و میزان عیدی کارگران مشخص شده است . به همین مناسبت ، در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی این سوال بپردازیم که مبلغ عیدی کارگران در سال ۱۴۰۲ چقدر است و چه میزان پاداش به کارگران مشمول قانون کار در سال 1402 قابل پرداخت خواهد بود .

بیشتر بخوانید : وکیل طلاق آنلاین، تلفنی و حضوری

وکیل طلاق به نوعی یک وکیل خانواده بوده که علاوه بر تسلط بر قوانین طلاق بر سایر مسائل مربوط به حقوق خانواده مسلط است. اجرت‌المثل ایام زوجیت، حضانت فرزندان، ممنوع‌الخروجی فرزندان، تنصیف دارایی شوهر، قوانین ملاقات فرزند و غیره اشاره کرد.

بر خلاف عیدی و پاداش پایان سال کارمندان دولت که همه ساله به موجب تصویب نامه هیات وزیران مبلغ آن مشخص شده و در خصوص کلیه کارمندان دولت به یکسان اعمال می شود ، قانون حاکم بر نحوه تعیین و پرداخت عیدی به کارگران مشمول قانون کار ، ماده واحده قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران مصوب سال هزار و سیصد و هفتاد توسط مجلس شورای اسلامی می باشد .

به موجب ماده واحده قانونی مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران ، کلیه کارفرمایان کارگاه های مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار ، معادل شصت روز آخرین مزد ، ‌به عنوان عیدی و پاداش بپردازندمبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارکنان ، نبایستی از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی کارگران تجاوز کند .

البته ، پرداخت عیدی به کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه ها مشغول به کار بوده اند نیز الزامی بوده و مبلغ عیدی پرداختی به آنان باید به ماخذ شصت روز مزد و به نسبت روزهایی که در آن محل به کار مشغول بوده اند ، محاسبه و پرداخت بشود .

نکته مهم دیگری که در رابطه با تعیین مبلغ و میزان عیدی کارگران وجود دارد آن است که گاها در برخی از کارگاه ها ، رویه جاری آن است که بیشتر از مبلغ مشخص شده در قانون به کارگران عیدی پرداخت می شود که در این حالت ، عرف کارگاه صحیح و معتبر می باشد .

لازم به ذکر است که به موجب این ماده واحده ، مرجع رسیدگی به اختلافات ناشی از عدم پرداخت عیدی یا پاداش کارگران نیز مشخص شده است که اختلافات مذکور ، در صلاحیت مراجع پیش بینی شده در قانون کار یعنی هیات تشخیص و هیات حل اختلاف قانون کار می باشد .

بیشتر بخوانید : میزان عیدی سال ۱۴۰۲

عیدی و مبلغی که کارمندان و کارگران استخدام شده در پایان سال با این نام دریافت می‌کنند، یکی از مزایای کاری آنها است که پرداخت آن بر عهده کارفرما می‌باشد. عیدی معمولا در پایان سال ...

در قسمت قبل به توضیح نکات قانونی مربوط به مبلغ و میزان عیدی و پاداش کارگران پرداخته شد ؛ با این حال پاسخ به این پرسش ضروری است که مبلغ عیدی کارگران در سال ۱۴۰۲ چقدر است ؟

همانگونه که ذکر شد ، نحوه محاسبه عیدی سال 1402 برای کارگران، تابع قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران می باشد. بنابراین، حداقل مبلغ عیدی کارگران معادل شصت برابر آخرین مزد روزانه آنها و حداکثر عیدی نیز برابر است با نود برابر آخرین مزد روزانه کارگران . لذا با عنایت به این مطلب که حداقل دستمزد روزانه کارگران برای سال گذشته، به مبلغ 63.680 تومان تعیین شده است ، می توان حداقل و حداکثر عیدی کارگران مشمول قانون کار در سال ۱۴۰۲​ را به شرح زیر ارائه نمود :

حداقل میزان عیدی کارگران مشمول قانون کار در سال 1402 مساوی است با  ۸ میلیون و ۳۵۸ هزار تومان و حداکثر میزان عیدی و پاداش کارگران برای سال ۱۴۰۲ نیز معادل  ۱۲ میلیون و ۵۳۷ هزار تومان خواهد بود که این مبلغ بایستی توسط کارفرمایان به کارگران پرداخت بشود و همانطور که اشاره گردید ، حل اختلافات ناشی از مبلغ عیدی و پاداش کارگران در صلاحیت مراجع پیش بینی شده در قانون کار خواهد بود .

 نحوه پرداخت عیدی کارگران طبق قانون نحوه پرداخت عیدی و پاداش کارگران مشخص شده است که به موجب آن ، کلیه کارفرمایان مکلف به پرداخت عیدی به کارگران خود خواهند بود که جزییات این مطلب در مقاله به تفصیل ذکر شده است .

 حداقل میزان عیدی و پاداش کارگران مشمول قانون کار معادل شصت برابر حداقل مزد روزانه کارگران و حداکثر آن معادل نود برابر مزد روزانه کارگران می باشد که مبلغ دقیق آن ضمن مقاله ذکر شده است .

 حل اختلاف در خصوص عدم پرداخت عیدی به کارگران در مراجع پیش بینی شده در قانون کار مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت که برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید متن مقاله را مطالعه نمایید .

تصویر
مشاوره حقوقی با وکیل آنلاین

مشاوره حقوقی

جهت درخواست مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید .

در سریعترین زمان ممکن با یک وکیل پایه یک مشورت کنید

info@asrevekalat.ir و 09101003514

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.