آدرس: تهران - سعادت آباد بلوار دریا خ مطهری شمالی ک عیسی پور پ ۳
تلفن: 09101003514
شبکه های اجتماعی:
bg_image
سوالات

سوالات متداول – کیفری

برای پاسخ سریع به سؤالات متداول که دریافت می کنیم، سؤالات متداول ما را بررسی کنید.
اگر سوال دیگری دارید بنویسید

قانون جدید زندان برای مهریه چیست؟

زوج باید نسبت به پرداخت مهریه تا ۱۱۰ سکه اقدام نماید مگر زوج ثابت کند تمکن پرداخت یکجای مهریه را ندارد در اینصورت مهریه تقسیط می‌شود.

آیا حبس تعزیری قابل خرید است؟

خرید حبس تعزیری در قانون پیش­بینی نشده است، بلکه در صورت احراز شرایط تخفیف از قبیل: گذشت شاکی، ندامت مجرم، حسن سابقه مجرم، همکاری مؤثر مجرم در شناسایی شرکا یا معاونان و…، قاضی رسیدگی کننده می­‌تواند مجازات تعزیری مجرم را تخفیف داده یا تبدیل به جزای نقدی نماید. در اینصورت مجرم به جای تحمل حبس تعزیری، جزای نقدی پرداخت خواهد کرد.

مرور زمان در خیانت در امانت از چه زمانی است؟

مرور زمان در کلیه جرائم تعزیری و از جمله جرم خیانت در امانت، از تاریخ وقوع جرم یا از تاریخ آخرین اقدام تعقیبی یا تحقیقی می‌­باشد.

مجازات شکایت دروغین برای جرم توهین و تهدید چیست؟

چنانچه شخصی که از او شکایت دروغین شده، ثابت کند که شکایت از او با سوء نیت و با علم به عدم وقوع جرایم فوق طرح شده است، می­‌تواند تحت عنوان جرم “افتراء” شکایت کرده و مجرم به جزای نقدی ۲ تا ۸ میلیون تومان محکوم می­‌شود.

شکایت در تعزیرات چگونه است؟

می‌توانید با شماره گیری تلفن ۱۳۵ یا از طریق سایت http://www.t135.ir نسبت به ثبت شکایت یا پیگیری شکایت خود اقدام نمایید.

اگر هنگام اجاره ملک، کد رهگیری نگیریم قرارداد معتبر است؟

عدم دریافت کدرهگیری برای قرارداد اجاره موجب بی اعتباری قرارداد شما نخواهد شد. دریافت کدرهگیری موجب اطمینان شما از این امر است که ملک بعد از اجاره به شما به اشخاص دیگر قابل اجاره دادن نیست.

توهین به رهبری چه مجازاتی دارد؟

مجازات اهانت به بنیانگذار جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری، حبس از ۶ ماه تا ۲ سال است.

علیه کسی که مال سرقتی خریداری کرده می توان شکایت کرد؟

در صورتی که بتوانید ثابت کنید از مسروقه بودن مال اطلاع داشته، می‌توانید علیه وی شکایت با عنوان “مالخری” طرح کنید.

چکی را به شخصی بابت امانت دادم و الان ایشان آن را به دیگری داده چطور می‌توان از ایشان شکایت کرد؟

برای شکایت خیانت درامانت، لازم است امانی بودن در متن چک یا در قرارداد جداگانه‌ای قید شده یا به وسیله شاهد امانی بودن چک را ثبات کنید.

اگر شخصی در پیامک به دیگری توهین و افترا نماید عناوین ارتکابی به چه صورت است؟

ارسال پیامک حاوی توهین و افترا، مصداق تعدد مادی جرم (توهین و افترا) بوده و می‌توانید با همین عناوین مجرمانه علیه شخص ارسال کنندۀ پیامک شکایت کنید. در صورت اقتضا می‌توانید از دادگاه برای دسترسی به محتوای پیامک‌ها، از مخابرات یا سایر شرکت‌های مربوطه درخواست پرینت نمایید.

مجازات رابطه ناشروع را می توان تعلیق کرد ؟

خیر. قابل تعلیق نیست.

شخصی که با تخریب در به زور وارد منزل شده را می توان تحت دو عنوان مجرمانه به مجازات تخریب و ورود به عنف تحت پیگرد قضایی قرار دارد؟

چنانچه تخریب مال مقدمه ارتکاب بزه ورود به عنف باشد، مجازات مستقل ندارد.

توسط فیلم های دوربین مغازه ام متوجه دزدی کارگرم شدم. سریعا به ۱۱۰ زنگ زدم. الان با قید ضمانت آزاد شده و هنوز دادگاه تشکیل نشده است. سه شاهد هم دارم که شهادت دادند طبق حساب کتابهای خودم تقریبا ۲۰ میلیون از من در مدت هشت ماه سرقت شده است. ولی دوربین فقط هشت روز را فیلم گرفته. آیا می توانم به پولم برسم؟

قاضی با توجه به دلایل ارائه شده توسط شما رای صادر می کند. درخصوص سرقت ۲۰ میلیون تومان اجناس از فروشگاه شما، یا باید متهم اقرار کند یا شاهد داشته باشید که شهادت دهند متهم از مغازه شما سرقت کرده است. فقط در این صورت رای به نفع شما صادر می شود.

بیش از ۶ سال از تاریخ صدور چک گذشته و به دلایلی دارنده چک به بانک مراجعه نکرده است. آیا فرد صادر کننده می تواند بعد از این مدت ادعای سرقت یا جعل چک را مطرح نماید؟؟؟

برای مرور زمان تاریخ صدور چک ملاک نیست بلکه تاریخ اطلاع مهم است. در رابطه با چک، معمولا دادگاه می پذیرد که با ارایه چک، صادر کننده متوجه جعل یا سرقت شده است و مرور زمان از این تاریخ شروع می شود.

انتقال پلاک ثبتی بازداشت شده به دیگری تحت عنوان کلاهبرداری قابل پیگیری است؟

خیر. از مصادیق بزه مداخله در اموال توقیفی است نه کلاهبرداری.

نسبت به وجه نقدی که به دیگری سپرده شده، شکایت خیانت در امانت قابل طرح است؟

تصاحب وجوه نقدی که امانت به شخصی داده شده به دلیل اینکه وجه نقد مال عینی نیست، مصداق بزه خیانت در امانت نیست.

علیه کسی که مال سرقتی خریداری کرده می‌توان شکایت کرد؟

در صورتی که بتوانید ثابت کنید از سرقت مال اطلاع داشته، می‌توانید علیه او شکایت “مالخری” طرح کنید.

مجازات سرقت در روز و شب چه تفاوتی باهم دارد؟

سرقت در روز «سرقت ساده» و سرقت در شب «سرقت مشدد» است. سرقت ساده مجازات کمتری نسبت به سرقت مشدد دارد. طبق ماده ۶۶۱ قانون مجازات اسلامی، مجازات سرقت ساده به میزان ۳ ماه و یک روز تا ۲ سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق است. اما مجازات سرقت مشدد بیشتر و شدیدتر از سرقت ساده است. حداقل مجازات وضع شده برای این سرقت در شب، ۶ ماه تا ۳ سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق و در صورت وقوع سایر شرایط، مجازات آن پنج تا بیست سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق‌ است.

مطالبه دیه جنایات غیرعمد چگونه است؟

چنانچه شخصی به طور غیرعمد به دیگری آسیب بزند، شخص آسیب‌دیده می­‌تواند با طرح شکایت از مجرم، مطالبه دیه نماید. مقدار دیه با توجه به نظریه پزشکی قانونی در رای صادره دادگاه تعیین می­‌شود.

تحقق اکراه در ارتکاب به جرم چیست؟

اکراه به معنای وادار کردن غیرقابل تحمل و نامشروع دیگری به انجام کاری است که خودش مایل به انجام آن کار نیست. در اینصورت اکراه شونده مجازات نمی­‌شود و غالباً مجازات قانونی برای اکراه کننده اعمال خواهد شد. اما اکراه شونده همچنان مسئول جبران خسارت مالی آسیب‌دیده است.

مجازات رابطه نامشروع زن شوهردار با پسر مجرد چه خواهد بود؟

در صورت اثبات رابطه نامشروع از نوع رابطه جنسی، مجازات زن شوهردار، اعدام خواهد بود و در صورت ارتباط نامشروع غیر از زنا، مجازات وی تا ۹۹ ضربه شلاق خواهد بود.

دیه شکستگی پا از ران چقدر است؟

مقدار دقیق دیه با نظر پزشکی قانونی توسط دادگاه تعیین می­‌شود. دیه شکستگی در صورت التیام و بهبود کامل، ۸ درصد و در صورت التیام دارای عیب، ۱۰ درصد دیه کامل است.

واژه محکومیت چیست؟

واژه “محکومیت” به این معناست که دادگاه دلایل وقوع جرم را کافی دانسته و رای به مجازات مجرم صادر کرده است.

دیه جراحت اصابت گلوله ساچمه‌ای چه میزان است؟

دیه جراحت ناشی از اصابت گلوله، به محل اصابت و مقدار جراحت بستگی دارد که در نظریه پزشکی قانونی اعلام می‌شود.

در یک ساختمان ۵ طبقه یکی از واحدها در حیاط مشاع، یک انباری ساخته است. آیا می‌توان شکایت کیفری طرح کرد؟

شما می‌توانید تحت عنوان”تصرف عدوانی” ، “مزاحمت” و “ممانعت از حق” شکایت کنید، زیرا حق مالکان در مشاعات ساختمان، محدود به استفاده است نه تصرف.

آیا تغییردر کپی مدارک جرم است؟

اختلاف رویه در این خصوص وجود دارد. برخی شعب دادگاه‌ها به تغییر در کپی مدارک تحت عنوان”جعل” رسیدگی و رای محکومیت صادر می‌کنند و برخی شعب دیگر دادگاه‌ها، به استناد “اصل تفسیر مضیق قوانین کیفری” و “اصل تفسیر به نفع متهم” تغییر در کپی را جعل نمی‌دانند.

مجازات ضرب و جرح عمدی چیست ؟

اگر ضرب و جرح شدید باشد و موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضای بدن گردد، مرتکب جرم علاوه‌ بر محکومیت به پرداخت دیه، به تحمل ۶ ماه تا ۲ سال حبس محکوم خواهد شد. چنانچه جرح وارده منتهی به ضایعات شدید نشود ولی ضارب (وارد‌کننده ضربه) از اسلحه یا چاقو و امثال آن استفاده کرده، مطابق تبصره ماده ۶۱۴ قانون تعزیرات سال ۱۳۷۵ به ۳ ماه تا ۱ ‌سال حبس محکوم خواهد شد و اگر کسی بدون استفاده از سلاح سرد یا گرم به دیگری ضربه‌ای وارد کرده که هیچ‌گونه آثار ظاهری حتی به میزان سرخ‌شدگی و کبودی باقی نگذارد در این حالت، پرداخت دیه منتفی است. اما طبق ماده ۵۶۷ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ امکان محکومیت مرتکب به ۹۱ روز تا ۶ ماه حبس یا ۱۱ تا ۳۰ ضربه شلاق وجود دارد.

آیا در فروش مال غیر ، رد مال وجود دارد ؟

فروش مال غیر، کلاهبرداری محسوب می‌شود و در جرم کلاهبرداری، مجرم به رد مال اخذ شده محکوم می‌شود.

آیا بردن ضایعات جنگی سرقت است ؟

ضایعات جنگی از حیّز انتفاع خارج است و مهمات تلقی نمی‌شود. سرقت ضایعات جنگی مشمول عنوان مجرمانه سرقت اسلحه و مهمات نیست و عنوان مجرمانۀ آن سرقت وسایل و لوازم نظامی قرار است.

پوشاندن و مخدوش کردن پلاک خودرو جرم است ؟

تغییر، مخدوش کردن یا پوشاندنِ پلاک خودرو و حتی استفاده از چنین خودرویی با علم به مخدوش بودن پلاکش جرم است. مجازات آن مطابق ماده ۷۲۰ قانون تعزیرات شش ماه تا یک سال حبس می‌باشد.

آیا کپی رنگی قابلیت پیگیری ار باب جعل را دارد ؟

کپی رنگی از اصل قابل تشخیص است و مصداق جعل نیست، زیرا قابلیت اضرار ندارد.

چک برگشتی چه زمانی کیفری است و چه زمانی حقوقی؟

قانون اعلام می‌دارد که در صورت وجود هر یک از حالات یا شرایط زیر، صدور چک بلامحل جرم کیفری نخواهد بود. بنابراین در هر یک از موارد زیر، شکایت شاکی به دلیل حقوقی بودن چک پیگرد کیفری نخواهد داشت: ۱٫ در صورتی که چک دارای وعده باشد ۲ .هرگاه چک بابت تضمین انجام تعهد یا تضمین انجام معامله‌ای صادر شده باشد ۳٫ هرگاه چک سفید امضا صادر شده باشد ۴ . در صورتی که ثابت شود چک بدون تاریخ صادر شده است ۵٫ هرگاه وصول وجه چک منوط به تحقق شرطی شده باشد ۶٫ هرگاه ثابت شود چک بابت معاملات نامشروع یا ربا (بهره) صادر شده است. ۷٫ هرگاه دارنده چک تا ۶ ماه از تاریخ صدور چک برای وصول آن به بانک مراجعه نکند، یا ظرف ۶ ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت (یعنی برگشتی از بانک) شکایت نکند. غیر از موارد بالا، در سایر موارد، چک کیفری است یعنی صادرکننده چک قابل تعقیب کیفری و مستوجب مجازات خواهد بود.

بهترین روش تنظیم دادخواست چیست؟

تنظیم دادخواست به عنوان اولین اصلی که در ورود به دعاوی به آن نیاز دارید،‌از اهمیت زیادی برخوردار است تا جایی که نداشتن دانش و تجربه کافی در تنظیم آن، می تواند دلیلی برای رد دادخواست باشد. از این‌رو توصیه می‌شود در قدم اول ضمن مشاوره با وکیل دادگستری در مسائل حقوقی، تنظیم دادخواست مرتبط با دعوا را به وی بسپارید.

چگونه می توانم سالانه پرداخت کنم؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

یک فقره چک را به عنوان امانت به شخصی دادم و الان ایشان آن را به دیگری داده است. چطور می‌توانم از او شکایت کنم؟

برای شکایت خیانت در امانت، لازم است امانت بودن در متن چک یا در قرارداد جداگانه‌ای قید شده باشد یا به وسیله شاهد، امانت بودن چک را ثابت کنید.

image

به مشاوره نیاز دارید

مشاوره حقوقی رایگان

asrevekalat@gmail.com | 09120245103

image