تهران یوسف آباد خیابان فتحی شقاقی بین بیستون و چهلستون پلاک ۷۲ ساختمان صبا طبقه ۴ واحد ۱۳
تلفن پشتیبانی 09101003514
bg_image
سوالات
سوالات متداول – موجر و مستاجر

برای پاسخ سریع به سؤالات متداول که دریافت می کنیم، سؤالات متداول ما را بررسی کنید.
اگر سوال دیگری دارید بنویسید

فسخ قرارداد اجاره پیش از تحویل چگونه است؟

در صورتی می‌توانید قرارداد اجاره را فسخ کنید که شرایط فسخ وجود داشته باشد. در اینصورت باید به مخاطب خود اظهارنامه فسخ داده و سپس در دادگاه دادخواست تایید فسخ را طرح کنید.

آیا مستأجر می‌تواند خسارت فسخ قرارداد را مطالبه نماید؟

اگر در قرارداد برای فسخ قرارداد، خسارت تعیین شده باشد، می‌توانید آن مبلغ را به عنوان خسارت مطالبه کنید

آثار اجاره نامه چیست؟

به موجب اجاره نامه، مستاجر حق استفاده از مورد اجاره را در طول مدت اجاره و با رعایت شرایط اجاره نامه خواهد داشت و به عبارت دیگر به موجب اجاره نامه، مستاجر مالک منافع عین مستاجره خواهد شد.

تشریفات قانونی در مطالبه اجور معوقه اجاره بها چیست؟

مالک (موجر) می‌تواند در طول مدت اجاره یا در پایان آن به طرفیت مستاجر، دادخواست “مطالبه اجور معوقه” دهد.

تعهدات مستأجر نسبت به اجاره بهای معوقه چیست؟

مستاجر باید نسبت به پرداخت اجاره بهای معوقه اقدام نماید. در برخی قراردادهای اجاره، عدم پرداخت به موقع اجاره بها، موجب حق فسخ برای موجر خواهد بود.

اجاره مغازه بدون حق سرقفلی به چه صورت است؟

اگر مستاجری که بعد از سال ۷۶ قرارداد اجاره منعقد نموده و مبلغی برای سرقفلی پرداخت نکرده است، مالک سرقفلی نیست و صرفاً در مدت اجاره می‌تواند از مغازه استفاده کند.

حکم اجاره دادن محل سرقفلی چیست؟

در اکثر موارد مستاجر حق اجاره دادن مغازه را ندارد و در نتیجه نمی‌تواند مغازه را اجاره دهد. تبعات اجاره دادن چنین ملکی با لحاظ اینکه اجاره نامه در چه سالی منعقد شده متفاوت خواهد بود.

آیا شورای حل اختلاف دستور تخلیه می‌دهد؟

حل اختلاف است. بعد از ثبت دادخواست دستور تخلیه، شورای حل اختلافی که در محل وقوع اختلاف مستقر است، به آن رسیدگی خواهد کرد.

سه سال بعد از اجاره ملک تجاری، مستاجر می‌تواند ادعای مالکیت کند؟

صرف اجاره کردن ملک تجاری موجب انتقال مالکیت برای مستاجر نخواهد شد. در خصوص اجاره نامه‌هایی که قبل از سال ۷۶ منعقد شده‌اند در صورت احراز برخی شرایط، به مستاجر حق کسب و پیشه تعلق می‌گیرد.

در انتقال سرقفلی مبنای محاسبه حق مالکانه چیست؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

در قرارداد اجاره، برای حل اختلاف به داوری ارجاع شده است. چگونه می‌توانم برای دریافت اجاره‌های عقب افتاده از طریق داوری اقدام نمایم؟

اگر در قرارداد اجاره به داوری شخص معینی توافق کردید، اظهارنامه‌ای به شخص داور فرستاده و از وی بخواهید در صورت تمایل، قبول داوری نماید. در اینصورت دعوای خود را به صورت کتبی نزد داور طرح کنید. در صورت عدم انتخاب داور معین، دادخواست “انتخاب داور” طرح نمایید. دادگاه برای شما داوری تعیین می‌کند و سپس دعوای خود را نزد داور طرح نمایید.

آیا صاحب ملک می‌تواند ادعا کند وکالتی که به برادرش بابت اجاره ملک داده است اعتبار ندارد؟

صرف اظهار این ادعا مورد پذیرش نیست و به مواردی همچون مفاد وکالتنامه، حدود اختیارات وکیل، قابل عزل بودن وکالتنامه و عزل وکیل توسط موکلش بستگی دارد.

اگر هنگام اجاره ملک، کد رهگیری نگیریم قرارداد معتبر است؟

دریافت کدرهگیری برای قرارداد اجاره موجب بی اعتباری قرارداد شما نخواهد شد. دریافت کدرهگیری موجب اطمینان شما از این امر است که ملک بعد از اجاره به شما به اشخاص دیگر قابل اجاره دادن نیست.

خانه‌ای را اجاره دادم و مستاجر من فوت کرده. می‌توانم برای تخلیه ورثه اقدام کنم؟

در اجاره املاک مسکونی، در صورت فوت مستأجر، ورثه او قائم مقام او محسوب می‌شوند و با فوت هر یک از موجر یا مستاجر، عقد اجاره تا پایان مدت معتبر است.

مغازه ام را به دو نفر اجاره دادم اما بعد از مدتی متوجه شدم مستاجرین قرارداد جداگانه‌ای با هم تنظیم کرده و یکی از مستاجرین تمام ملک را به دیگری اجاره داده است. آیا می‌توانم شکایت کنم و از باب تخلف مستاجر برای انتقال به غیر، درخواست تخلیه داشته باشم؟

اگر یکی از مستاجران مشاعی، منافع مورد اجاره خود را به شریکش اجاره دهد، در واقع انتقال منافع به غیر صورت نگرفته است زیرا مستاجر مشاعی عرفاً “غیر” محسوب نمی‌شود.

در سال ۹۸ آپارتمانی را اجاره دادم و مستاجر، ملک من را به دیگری اجاره داده است. لطفا راهنمایی کنید اجاره او قانونی است یا خیر؟

در قانون روابط موجر و مستأجر مصوب ۷۶ همانند قانون مدنی، منافع مورد اجاره توسط مستأجر می‌تواند به دیگری منتقل شود مگر اینکه در قرارداد اجاره با مستاجرتان حق انتقال به غیر را از وی سلب کرده باشید. در اینصورت اجاره دادن مستاجر به دیگری، غیرنافذ بوده و قابل ابطال است.

مغازه ای را اجاره کردم و موجر بطور شفاهی اقدام به تمدید قرارداد کرده، اما بعداً اقدام به قفل کردن درب مغازه کرده و مانع استفاد من می‌شود. چه اقدامی انجام دهم؟

موجری که در پایان مدت اجاره بدون طرح دعوای تخلیه، مبادرت به ممانعت از حق مستأجر از طریق قفل زدن به درب مغازه می‌نماید در حالی که قرارداد را شفاهاً تمدید کرده است، مرتکب رفتار مجرمانه شده است. می‌توانید دعوای “ممانعت از حق” طرح کنید.

چگونه می‌توان حق انتقال سرقفلی داشت؟

شما وقتی حق انتقال سرقفلی دارید که این حق در زمان خرید سرقفلی یا به موجب توافق جداگانه از سوی مالک به شما داده شده باشد.

اگر کسی حق انتقال نداشته اما سرقفلی را به دیگری منتقل کرده باشد چه عواقبی دارد؟

مالک می‌تواند با پرداخت نیمی از مبلغ سرقفلی، درخواست تخلیه توسط مستاجر را داشته باشد

چگونه می توانم سالانه پرداخت کنم؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

من خانه ام را به یک نفر رهن کامل دادم، بعد از دوماه مستاجر به زندان رفته و می‌گوید قرارداد را فسخ کنم و ودیعه را به نام فرد دیگری واریز کنم. باید چه کار کنم؟ آیا نوشتن تعهد پشت قولنامه در زندان و تایید در زندان کافی است؟

با شخص مستاجر یا وکیل رسمی وی، اجاره را اقاله نمایید و در همان سند شماره حسابی که قرار است مبلغ ودیعه را به آن حساب واریز نمایید را ذکر کنید. در صورت تنظیم در زندان، امضای شخص زندانی توسط مسئول زندان تایید شود.

موجر چندین سال پس از تغییر شغل اعتراضی به آن نداشته و اجاره ماهیانه می گرفته. می تواند سال ها بعد به علت تغییر شغل تقاضای تخلیه کند؟

دریافت اجاره بها طی سال های متوالی توسط موجر، علی رغم تغییر شغل و آگاهی از آن و عدم اعتراض نسبت به آن، دلالت بر رضایت فعلی موجر به تغییر شغل است. اما رویه واحدی در دادگاه ها نیست و تصمیم نهایی با قاضی رسیدگی کننده است.

مستاجر مغازه من فوت کرده اما وراث سرقفلی را به شخص دیگری منتقل کردند. دعوای تخلیه را باید علیه چه کسانی طرح کنم؟

دعوای تخلیه به علت انتقال به غیر، باید به طرفیت تمام وراث و کسی که سرقفلی به او فروخته شده است طرح شود.

ملکی را خریداری کردم که به من تحویل نشده است. علیه متصرف ملک دعوای “خلع ید“ طرح کردم و او قراردادی را ارائه کرده که ملک را از پدر فروشنده اجاره کرده و از بنده مطالبه مبلغ ودیعه می نماید. آیا من باید ودیعه بدهم درحالی که درجریان اجاره نبودم؟

اگر مستاجر، ملک را از مالک سابق (فروشنده) اجاره می کرد، شما جانشین مالک بوده و باید در ازای تخلیه ایشان، مبلغ ودیعه را به ایشان پرداخت می کردید. اما در سوال شما چون مستاجر، ملک را از پدرِ مالک اجاره کرده و سپس فروشنده ملک را به شما فروخته است و در قرارداد فروش به شما اشاره ای به اجاره نکرده، فروش ملک توسط فروشنده دلالت بر ردِّ معامله اجاره بوده و شما باید ضمن طرح دعوای «ابطال قرارداد اجاره»، خلع ید متصرف را تقاضا نمایید.

اگر در تصادف، خودرو با افت قیمت مواجه شود برای مطالبه خسارت چه اقدامی باید انجام داد؟

ابتدا دادخواست “تامین دلیل” را در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت کنید تا میزان افت قیمت توسط کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی شود. سپس به استناد تامین دلیل صادره، دادخواست “مطالبه وجه بابت افت قیمت خودرو” ثبت نمایید.

چگونه می توانم سالانه پرداخت کنم؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

اگر مبلغ ودیعه مستاجر از حساب شخص دیگری غیر از مالک (موجر) به حساب مستاجر واریز شود آیا مستاجر می تواند مدعی عدم دریافت ودیعه شود؟

در صورتی که دعوایی علیه شما برای مطالبه ودیعه طرح شد، شما باید واریز کننده ودیعه را در همان دعوا به عنوان “جلب ثالث” وارد کرده تا اقرار نماید واریز وجه به حساب مستاجر بابت ودیعه بوده است.

مستاجر به علت عدم پرداخت مبلغ ودیعه می تواند خانه را تخلیه نکند؟

اگر مستاجر محل مسکونی به دلیل عدم پرداخت ودیعه از تحویل ملک خودداری کند از حق حبس خود استفاده کرده و تکلیفی به پرداخت اجرت المثل یا خسارت تاخیر در تخلیه ندارد.

بهای خدمات مدیریت پسماند مسکونی به عهده مستاجر است یا موجر؟

موجر و مستاجر می توانند در مورد پرداخت آن موقع عقد اجاره توافق کنند. در صورت عدم توافق، چون این هزینه مربوط به استفاده از ملک است و جزو تعمیرات و هزینه های نگهداری ملک نیست به عهده مستاجر است.

اگر مستاجر حق انتقال عین مستاجره را نداشته ولی انتقال دهد اما قبل از تحویل، قرارداد فسخ شود آیا موجر می تواند شکایت انتقال به غیر طرح نماید؟

چنانچه قرارداد اجاره ای که مستاجر با شخص دیگری منعقد نموده قبل از تحویل عین مستاجره منتفی شود یعنی فسخ یا اقاله گردد، مصداق انتقال به غیر نبوده و موجبی برای تخلیه نخواهد بود.

مالک سه دانگ خانه ای هستم و سه دانگ دیگر آن را از شریکم اجاره کرده بودم. الان برای مطالبه مبلغ ودیعه اقدام نمودم. آیا لازم است کل ملک را تخلیه کنم یا می توانم در بخشی از ملک به میزان سه دانگ از آن تصرف داشته باشم؟

در دعوای مطالبه مبلغ ودیعه از سوی مستأجر ملک مشاع که مشارالیه در عین حال مالک سه دانگ همان مال است، دریافت ودیعه منوط به تخلیه کامل است زیرا تصرف در هر جزء بمنزله تصرف در سهم شریک دیگر است.

موقع قرارداد اجاره کد رهگیری نگیریم قراردادمان معتبر است؟

نگرفتن کد رهگیری برای قرارداد اجاره باعث بی اعتباری قرارداد شما نخواهد شد. کد رهگیری اطمینان می دهد که ملک بعد از اجاره به شما به اشخاص دیگر قابل اجاره و دریافت کد رهگیری مجدد نیست.

آپارتمانی را اجاره کردم که پارکینگ داشته اما الان یکی از همسایه در پارکینگ من ماشینش را پارک می کند. می توانم دعوای «خلع ید» طرح کنم؟

طرح دعوای خلع ید از حقوق مربوط به مالکیت عین است و مستاجر فقط حق طرح دعوای «رفع تصرف و ممانعت و مزاحمت از حق» را دارد.

تصویر

به مشاوره نیاز دارید

مشاوره حقوقی رایگان

info@asrevekalat.ir و 09120245103

تصویر